Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelé Windows, dobrá zpráva: nepříliš oblíbená funkce bude pouze na vyžádání

Jiří Palyza 27.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Přestože uživatelé v evropském regionu prozatím nemají ve svých Windows 11 k dispozici uměle inteligentního parťáka Windows Copilot, pravděpodobně to mnohým z nás ani neschází. Nicméně pokrok nezastavíme, a tak se zřejmě velmi přiblížila doba, kdy bude tato chlouba Microsoftu přístupná i v Česku. K radosti mnohých ale budete mít možnost volby a v případě nezájmu ji ignorovat.

Kapitoly článku

Názory uživatelů na Microsoft Copilot jsou různé. Na rozdíl od jiných regionů jej ale doposud není možné používat v Evropě. Důvodem byla nevyjasněná legislativa, která se má postarat o dostatečné soukromí uživatelů a ochranu jejich osobních údajů, a také zákon EU o digitálních trzích (Digital Market Act). Ten aktivaci Windows Copilota v regionu EU zakazuje.

Pokud chcete Copilot přesto používat i v současné době, můžete tak učinit pouze pomocí určitých triků a objížděk. Jde to v prohlížeči Microsoft Edge, který zpřístupňuje ChatGPT 4. Nejedná se ale o Windows Copilot. Pokud vám to neběží a chtěli byste si Edge Copilot vyzkoušet, o tom, jak si celou věc zprovoznit, jsme psali v našem příspěvku o aktualizaci Windows 11 23H2.

Předběžná verze půlroční aktualizace Windows 11 24H2, která se objevila v kanálu Insider, ale odhaluje, že Windows Copilot bude brzy k dispozici i v Evropě. Nástroj nebude automaticky instalován každému uživateli, ale bude nutné jej stáhnout jako samostatnou aplikaci.

Copilot v EU nejprve jako aplikace v obchodu Microsoft Store

Okno aplikačního obchodu Microsoft Store
Uživatelé z regionu EU, kteří budou mít zájem si Windows Copilot vyzkoušet, si jej brzy budou moci stáhnout z platformy Microsoft Store.
Zdroj: Windows 11 / Microsoft Store

Po aktivaci funkce i pro region Evropské unie si uživatelé budou moci zvolit, zda chtějí mít asistenta s podporou umělé inteligence na ploše svých Windows či nikoliv.

Nástroj pro Windows by měl být k dispozici pouze v podobě aplikace, kterou půjde stáhnout z Microsoft Store. Jinými slovy to znamená, že pokud vás tato funkce nezajímá, nemusíte si ji do systému vůbec instalovat, případně ji odstraňovat. Zatím ale nebylo upřesněno, kdy přesně bude pro uživatele v regionu Evropské unie Copilot tímto způsobem k dispozici.

Další očekávané novinky Windows 11 24H2

Windows 11 24H2 ve službe Windows Update
Připravovaný pololetní update Windows 11 bude velmi pravděpodobně k dispozici jako volitelná aktualizace.
Zdroj: Microsoft

Kromě oznámení o asistentu Copilot obsahoval náhled nové pololetní aktualizace Windows 11 24H2 také další zajímavé nové funkce a vylepšení. Verze 24H2 bude podporovat pozadí obrazovky v rozlišení HDR a nový standard Wi-Fi 7.

Kromě toho je v jádře systému Windows implementován systémový programovací jazyk "Rust". Na uživatele čeká také příkaz "Sudo" pro Windows, který dobře znají všichni uživatelé, zkušení ve světě Linuxu, a nový úsporný režim.

Mohlo by vás zajímat

Součástí aktualizace jsou také revize některých nástrojů, například možnost vytvářet archivy 7-Zip a TAR v Průzkumníku souborů. Všechny nové funkce a vylepšení preview verze Windows 11 24H2 naleznete také v oficiálním článku na blogu společnosti Microsoft.

Zdroj: Microsoft Blog, Neowin
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud