Přejít k hlavnímu obsahu

V 90. letech smartphony neexistovaly: jak se žilo běžným lidem bez chytrého telefonu

Jakub Fišer 13.07.2022
info ikonka
Zdroj:

Někdy je zajímavé vrátit se v myšlenkách do minulosti a vzpomenout, jak běžní lidé řešili úkony, které je dnes možné udělat z pohodlí obývacího pokoje na vašem telefonu. Jak před 30 lety řešili Češi telefonáty, budík nebo třeba seznamování, když neexistovaly smartphony?

Telefonování

Zcela základní úkon i dnešních mobilů – tedy provádění hlasových hovorů – zvládaly chytré stroje již tehdy v 90. letech. Šlo však většinou o nepřenosné telefony z venkovních budek, případně z domácích pevných linek.

První opravdový mobilní telefon prodávaný na území České republiky, tehdy ještě ČSFR, byla legendární Nokia MD59. Kolosální zařízení s hmotností 4 kilogramy a cenou neskutečných 60 tisíc korun. V nabídce jej měl operátor Eurotel a šlo tehdy o skutečně první telefon, který si můžete vzít s sebou.

SMS, chatování a seznamování

Mnohem běžnější formou komunikace v roce 2022 je chatování, spíše než telefonování. Byla ale před 30 roky nějaká forma chatování? Klasicky existovaly dopisy, pohlednice, korespondenční lístky, případně telegram. Bohužel, dodání takto zaslané informace bylo garantováno do týdne od odeslání.

Ta hlavní komunikace člověka s člověkem v té době probíhala naživo. Lidé se potkávali, trávili spolu mnohem víc času a obecně byli více sociální. Peprnou kapitolou je samotné seznamování. Pokud jste potkali někoho, kdo se vám líbil, prostě jste se ho museli zeptat na jméno, příjmení a hlavně číslo na pevnou linku domů. Pokud neměl tento výdobytek tehdejší doby, nebyla moc jiná možnost, jak se znovu spojit.

Pracovní agenda

Tužka a papír

Základní pracovní nástroj každého devadesátkového manažera – tužka a papír | Zdroj: Jan Kahánek / Unsplash

Nejběžnějším kancelářským nástrojem první poloviny 90. let byl – velmi překvapivě – papír a obyčejná tužka. Počítače krátce po sametové revoluci moc nebyly a internet se spouštěl až v roce 1992, tehdy jen pro univerzitní účely. Každý správný manažer, podnikatel a jiný “kravaťák” tak nosil kromě pestrobarevného saka a vázanky také kufřík s diářem, tužkou a kalkulačkou. Někteří progresivnější pak nosili tehdejší představu o chytrých hodinkách – digitální hodinky s kalkulačkou.

Focení a zábava

Zrovna ve focení je rozdíl zdaleka nejmenší. Fotoaparát totiž vlastnilo již tehdy hodně lidí, mimo jiné třeba i domácí videokamery. Nejčastějším fotoaparátem byl tehdy analog na kinofilm, popřípadě Polaroid. Profesionální fotografové měli samozřejmě již tehdy kvalitní nástroje. Vtip je ale v tom, že nebylo moc kam fotky dávat – sociální sítě neexistovaly.

To stejné platí o YouTube nebo třeba streamovaném videu a hudbě. Středobodem multimediálního dění byla tehdy televize (ČT vznikla 1. ledna 1992), popřípadě hospoda na návsi. Hudbu lidé poslouchali na fyzických nosičích: LP desky, CD, případně kazety. Poslouchat naštěstí šlo i na cestách, a to buď z walkmanů, nebo ze stále populárnějších diskmanů. A když už byla v úvodu řeč o budíku – ten měli Češi běžný, buď digitální, nebo klasický starý s ikonickým pronikavým zvukem.

Zdroj: Autorský text, Wikipedia, ČT


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit


Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme