Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V Praze vyroste datové centrum za 250 milionů

redakce 14.01.2015

Na pozemcích v pražské Hostivaři v těchto dnech vzniká projekt, který je na území České republiky unikátní. Jeden z největších poskytovatelů hostingu pro velké české internetové projekty, společnost VSHosting, tam započala se stavbou ServerParku – nejmodernějšího datového centra pro koncové zákazníky v ČR. 

Výstavba objektu o výměře 1 500 m2 bude stát zhruba až 250 milionů korun a pojme až 7 500 serverů s celkovou kapacitou teoreticky 15 petabytů a 500 000 gigabytů operační paměti. Projekt ServerPark od VSHostingu bude také nejlépe zabezpečeným datovým centrem a dost možná fyzickým objektem v ČR vůbec. VSHosting je první hostingová firma v ČR, která si datacentrum staví od základů „na zelené louce“.

Stavba datového centra ServerPark byla zahájena v listopadu loňského roku a měla by být dokončena zhruba v polovině roku 2015. Výsledkem bude dvoupodlažní objekt s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory. Celý proces výstavby je naprosto transparentní. Kolem pozemku jsou rozmístěny kamery, jejichž záběry je možno sledovat online na stránkách www.serverpark.cz.

cam1-nahled

VSHosting projektoval ServerPark s cílem postavit nejmodernější datové centrum v České republice. Tomu odpovídají nároky na bezpečnost a technologickou vybavenost. Součástí ServerParku budou zesílené železobetonové konstrukce, čtyři bezpečnostní zóny, pancéřové dveře, sofistikovaný systém zabezpečení včetně laserové detekce, bezpečnostní kamery či protisabotážní elektronické prvky. Budova bude chráněna automatickým hasícím systémem s inertním plynem, takže ani v případě požáru nebudou běžící servery velkých internetových projektů ohroženy. ServerPark bude mít několik nezávislých záložních generátorů s možností zajištění až několikatýdenního provozu, takže chod dokonce nenaruší ani energetický blackout Prahy. Celý pozemek bude navíc chráněn vysokým plotem s žiletkovým drátem.

ServerPark bude po technologické stránce nastaven na standard TIER IV, což je v současnosti nejvyšší možný standard datových center nastavený americkým UPTIME INSTITUTE. Standard TIER IV v ČR zatím nikdo nesplňuje. Vedle vysoké bezpečnosti bude ServerPark vybaven nejmodernějším modulárním UPS, novým typem chladicího systému a připojením k několika globálním internetovým páteřním sítím pro zajištění rychlé konektivity do USA, Jižní Ameriky, Ruska a Asie. Budova bude mít také tři vlastní nezávislé optické přípojky. ServerPark bude v neposlední řadě také jedním z nejekologičtějších datových center ve střední Evropě (splňuje standard PUE, tedy koeficient efektivity < 1,3), a to hlavně díky efektivnějšímu systému průmyslového chlazení, vytápěním budovy servery až po kompletní vybavení LED zdroji. 

ServerPark je koncipován pro elektrický příkon až 2MW, obsahuje 150 datových rozvaděčů a projekt je rozdělen do tří etap pro budoucí expanzi. Datové centrum disponuje dvěma vlastními trafostanicemi 22kV/0,4kV obsahující čtyři nezávislé transformátory. Zpočátku bude vybaveno dvěma výkonnými generátory v záloze N+1 (generátory jsou na sobě nezávislé a fungují autonomně). Chlazení bude realizováno klimatizačním systémem, který je rozdělen do čtyř nezávisle funkčních celků pro zajištění vyšší spolehlivosti v záloze N+1, přičemž unikátností je připojení těchto klimatizačních systémů a to včetně výkonné části (kompresory) na záložní bateriový systém UPS. Energo soustava je realizována v souladu se standardem TIER IV a to včetně dvou větví, přičemž každá větev bude disponovat vlastním autonomním bateriovým UPS systémem s oddělenými záložními bateriemi.

Na území hlavního města jde o první podobnou stavbu po téměř deseti letech. Na rozdíl od jiných datových center je totiž ServerPark samostatným objektem. Ostatní datová centra vznikají vestavbou do již existujících budov, což s sebou přináší významná rizika pro provoz. Již mnohokrát se v praxi ukázalo, že vestavěná centra mají slabou fyzickou bezpečnost, nedostatky v napájení nebo poddimenzované chlazení.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud