Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Válka na Ukrajině: SpaceX Elona Muska zakazuje obráncům použít Starlink pro navigaci dronů

Jiří Palyza 10.02.2023

Kosmická společnost SpaceX kontroverzního miliardáře Elona Muska omezila možnost Ukrajiny využívat satelitní internet pro vojenské účely. Je to reakce na zjištění, že Kyjev jej používá k řízení dronů.

Kapitoly článku

Krátce po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině obránci dostali od Starlinku velkou podporu. Mohli nadále využívat internetové připojení, a to díky satelitní síti Starlink a poskytnutí souvisejících technologií. Ty byly ale podle vyjádření představitelů firmy k dispozici především pro humanitární, nikoliv pro útočné účely.

Později se totiž ukázalo, že technologie byla použita i k zaměření ruských pozic pomocí bezpilotních letounů, což je podle společnosti SpaceX v rozporu s dohodou o poskytování služeb.

Prezidentka společnosti SpaceX na středeční akci ve Washingtonu uvedla, že technologie Starlink "nikdy nebyla určena k použití jako zbraň". Zmínila údajné využívání Starlinku ke kontrole dronů a zdůraznila, že svou technologii Starlink poskytl pro humanitární účely.

Bezpilotní letouny hrají ve válce významnou roli. Kyjev je využívá k pátrání po ruských jednotkách, shazování bomb a k útokům proti dronům, kterými útočí agresor.

Šéfka SpaceX také uvedla, že společnost podnikla kroky k "omezení" možností ukrajinské armády využívat Starlink k útokům. Další podrobnosti ale neuvedla.

Strategický význam Starlinku: udržel Ukrajinu online

satellite

Satelitní internet Starlink umožnil Ukrajině po vpádu agresora zůstat online. Zástupci firmy ale zdůrazňují, že technologii poskytli k humanitárním účelům. | Zdroj: SpaceX/Unsplash

Po invazi loni v únoru se Rusko rychle rozhodlo uzavřít místní internet a zablokovat sociální média. Brzy poté byly na Ukrajinu dodány první technologie Starlinku, aby zajistily lidem možnost i nadále využívat internetové připojení.

Funguje na principu připojení k satelitům, které se pohybují na nízké oběžné dráze. Kromě technologií, poskytnutých přímo firmou Elona Muska, byly další dodávky financovány zahraničními vládami.

V říjnu loňského roku Musk naznačil, že už nemůže pokračovat ve financování Starlinku pro Ukrajinu, nicméně poté svůj postoj rychle změnil.

K této otázce se technologický miliardář znovu vyjádřil minulý týden a připustil, že se jedná o dilema.

"Starlink společnosti SpaceX se stal komunikační páteří Ukrajiny až ke frontovým liniím. Nepřipouštíme ale, aby byl Starlink používán k útokům dronů na velké vzdálenosti."

Zdroj: BBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud