Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Válku na Ukrajině rozhoduje technika za pár korun

redakce 10.05.2022

Obrovský nepoměr nákladů na efektivní vedení boje na Ukrajině můžeme sledovat prakticky online. Na jedné straně těžká technika a armáda, která vsází na početní převahu. Na straně druhé agilně přemýšlející obránci využívající zcela běžně dostupné a nepříliš drahé technologie, které najdeme v každé elektroprodejně.

Kapitoly článku

Nic nového pod sluncem

Není to poprvé, kdy se ukazuje, že proti drahému válečnému vybavení může bez problémů obstát velmi efektivní řešení, jehož využití se přizpůsobilo dané situaci. Šokem si prošly armády válčící v 80. a 90. letech na Středním východě a v Africe. Přijely naloženy drahým vybavením a moderními zbraněmi, proti nim stáli nevycvičení a pohublí „vojáci“ s rezavějícími zbraněmi v otrhaných tričkách z tržnice.

Jenže tyto místní a špatně organizované skupiny neměly myšlení zaslepené vojenských výcvikem a tím, že „takhle se to prostě dělá“. Jejich uvažování bylo prosté, ekonomické a zaměřené na nalezení co nejefektivnějšího řešení. Když potřebovali najít něco, co zničí tank, prostě vzali starý pick-up od Toyoty nebo jiné japonské automobilky, namontovali na něj kulomet, raketomet, minomet nebo cokoliv, co zrovna potřebovali a dostali velmi pohyblivý, levný a účinný bojový prostředek.

Američané, kteří mají tendence dávat všemu nějaké jednoduché jméno, to nazvali „technical“. Nejednalo se ovšem o nic nového! Tito často doslova kmenoví válečníci jen oprášili taktiku SAS, která využívala extrémně mobilních jednotek v Africe za druhé světové války.

Úplně obyč dron

Velmi podobný druh přemýšlení vidíme v současné době na Ukrajině, kam sebevědomě vtrhla ruská armáda s pravda poněkud zastaralou, nicméně stále ještě fungující technikou. Proti ní stála v úvodních týdnech řádově méně vybavená armáda ukrajinská. Ukázalo se nicméně, že stačí trocha důvtipu a síly se mohou velmi rychle vyrovnat. Od prostého Molotovova koktejlu (opět nic nového pod sluncem), až po drony. A ne, nemáme teď na mysli drony Bayraktar, které byly vyvinuty jako skutečná hrozba, ale jednoduché komerční poletuchy, nejčastěji od DJI.

Jedná se skutečně o elektroniku, s jakou se běžně dělají takové ty úchvatné záběry, při kterých kamera doslova oblétá kolem dokola hrad na kopci. Ukrajinci s nimi primárně v podstatě hlídkují. Nemusejí opouštět relativní bezpečí budovy a v řádu minut zvládne jeden člověk obhlédnout oblast, kterou by hlídkující vojáci museli procházet třeba dvě hodiny po svých, potenciálně se vystavujíce nebezpečí.

| Zdroj: YouTube, The Telegraph, "Russian helicopter shot down over Ukraine"

Jenže lidský důmysl šel ještě dál a postupem času přišli ukrajinští obránci na to, že pro přesnější navádění nepřímé palby, třeba z minometů, nemusejí díky dronům opouštět bezpečné úkryty. Jednoduše naletí nad danou oblast a sledují, kam dopadají projektily. Podle toho pak upravují úhel, pod kterým budou vystřelovány další.

| Zdroj: Google, The Sun, "Ukrainian forces use drones to drop explosives on Russian targets"

Nakonec došlo i na to, k čemu zkrátka dojít muselo. Kutilové začali vymýšlet, jak upravit drony tak, aby byly schopny i útočných akcí. Prostě se vezme podomácku vyrobená raketka naplněná výbušninou a pustí se z výšky na požadovaný cíl. Defacto se jedná o bombardování. Jenže je to bombardování velmi levné a jednoduché. Navíc dron je velmi nenápadný, na radaru v podstatě neviditelný a pokud je dostatečně vysoko, tak i dost tichý. K jeho ovládání není zapotřebí žádný vojenský výcvik, stačí ho prostě vybalit z krabice, nabít a můžete válčit.

Zdroj: DroneXL


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme