Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Valná hromada Nokie potvrdila směr Elopův

redakce 04.05.2011

Přes rekordní účast nedošlo k žádnému obratu.

Kapitoly článku

Na včerejší valnou hromadu Nokie v Helsinkách se dostavil rekordní počet akcionářů — přes tři tisíce. Přesto se na ní nic zvláštního nestalo. Stephen Elop, nynější CEO, jenž měl včera poprvé příležitost předstoupit před akcionáře, zopakoval, že partnerství s Microsoftem přinese Nokii miliardy dolarů, a byl mezi čtyřmi nově zvolenými do jedenáctičlenného představenstva (jehož složení bylo největšími akcionáři beztak dohodnuto předem).

Předsedou představenstva zůstává Jorma Ollila, ale už jen na poslední rok. Za rok již kandidovat nemíní. Jorma Ollila byl dlouholetým CEO Nokie v době jejích největších úspěchů, ale i v době počínajících známek budoucích obtíží: v letech 1992 až 2006.

Přes veškeré tehdejší úspěchy je právě jemu vyčítáno, že Nokia v první dekádě nového tisíciletí ztratila trh severoamerický, i to, že byla ve vývoji chytrých telefonů pomalá.

Ani CEO, kterého Jorma Ollila jmenoval po sobě, to nezachránil — Olli­‑Pekka Kallasvuo si vysloužil jen to, že akcionáři loni volali po jeho odvolání. Obecně se předpokládalo, že na jeho místo přijde rázný Anssi Vanjoki, jenže nakonec byl v září jmenován Kanaďan Stephen Elop, jako první Nefin, jenž do Nokie přešel přímo z Microsoftu.

V únoru ohlášené partnerství s Microsoftem bylo před dvěma týdny dojednáno a smluvně stvrzeno v konečné podobě. Minulý týden pak Nokia objasnila, že se do konce roku 2012 zbaví sedmi tisíc lidí (v několika zemích; ve Finsku to má být 1400), aby splnila svůj cíl ušetřit za výzkum a vývoj.

Čtyři tisíce lidí propustí během roku 2012, postupně ve vlnách s tím, jak tou dobou zamýšlí zavádět masovou výrobu telefonů se systémem Windows Phone.

Tří tisíc lidí se zbaví bez nutnosti vyplatit odstupné tak, že je převede firmě Accenture v souvislosti s tím, že jí svěřuje další vývoj Symbianu.

Stephen Elop kromě toho potvrdil, že ústředí Nokie zůstává ve Finsku. Nokia naopak zavře kancelář ve White Plains, ve státě New York.

Reakce trhů

Zatímco na zprávy z New Yorku je v okamžiku vydání tohoto článku ještě brzy, v Helsinkách dnes akcie Nokie otevřely o více než pět a půl procenta slabší oproti včerejšku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud