Přejít k hlavnímu obsahu

Váš životopis čte AI

Josef Mika 17.02.2023

Analýza CV pomocí umělé inteligence

Chip 03/2023: V budoucnu už možná nebude o našem přijetí do zaměstnání rozhodovat jenom člověk – HR specialista, ale také počítač, který zaslaný životopis podrobí strojové analýze. Znamená to urychlení práce pro náboráře, na druhou stranu příležitost pro manipulátory, kteří dokážou algoritmy obelstít a dostat se v rankingu výše.

Zaměstnavatelé byli především v období finanční krize kolem roku 2010 zavaleni životopisy a údaji o nových kandidátech. Z toho důvodu HR oddělením nezbývá moc času a pracovních kapacit, na druhou stranu však musejí reagovat rychle. Je tak jednodušší a rychlejší nakrmit počítač tisíci životopisů a nechat je zpracovat algoritmy. Software si CV naskenuje, protáhne detekcí údajů, pak vyhodnotí zkušenosti, praxi a ocenění, vše zařadí do databáze a následně kvalifikaci vyhodnotí pomocí kompetenčních křivek.

Strojová analýza postrádá emoce, a také proto se najdou mnozí uchazeči, kteří hledají cesty, jak tyto nástroje obelstít. Jak do životopisů vpašovat klíčová slova, aby své životopisy „boostovali“ a v rankingu se dostali co nejvíc nahoru? Bude se strojová analýza životopisů používat častěji, a jakými dalšími triky se dá oklamat?

Na tyto a další otázky odpovídáme v článku v březnovém Chipu. Je v prodeji od 22.2.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme