Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše identita v bezpečí

Pavel Trousil 19.09.2019

Své on-line účty můžete snadno a bezpečně chránit, a to i v případě úniku přihlašovacích údajů – pomocí dvoufaktorové autentizace.

Pouhá kombinace uživatelského jména a hesla pro přihlášení k on-line službám je odborníky na bezpečnost již dlouho považována za zastaralou a málo bezpečnou. Dokonce ani nejsložitější heslo totiž nemůže chránit například váš e-mailový účet před vetřelci, jakmile se dostane do rukou zločinců prostřednictvím mnoha úniků dat, ke kterým bohužel dochází stále častěji.

Chip o těchto vážných únicích dat informuje pravidelně v rubrice Bezpečnost/Datové úniky měsíce. Pokud se pak útočníkům dostanou do rukou vaše přihlašovací údaje, mohou se k vašemu účtu snadno dostat odkudkoli na světě a získat tak přístup k citlivým údajům. V poštovní schránce se pak většinou protínají všechna vlákna vaší digitální existence. Ti, kteří mají v rukou váš e-mail, v něm pak najdou nejen střípky soukromých a často citlivých informací, ale také možnost získat přístup k dalším účtům, protože snadno využijí funkci obnovy hesla přes e-mail. Dostanou se tak třeba i ke službám, které umožňují nákup. Rostoucí počet poskytovatelů internetových služeb proto začíná prosazovat a používat takzvanou dvoufaktorovou (nebo také dvoufázovou) autentizaci, zkráceně označovanou jako 2FA (Two Factor Authentication). Podrobnosti najdete v Chipu 10/2019.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme