Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Vážná obvinění proti Googlu: uživatelé Androidu jsou nezákonně sledováni

Jiří Palyza 12.04.2021

Společnost Google v současné době čelí obvinění ze strany organizace, zasazující se za ochranu soukromí. Ta obviňuje internetového giganta z nezákonného sledování uživatelů Androidu pomocí reklamního ID bez jejich souhlasu.

Vídeňský bojovník za ochranu soukromí, Max Schrems, podal ve Francii žalobu na společnost Google. Amerického technologického giganta obviňuje z nezákonného sledování uživatelů telefonů s Androidem bez jejich souhlasu. Ve středu minulý týden to oznámila rakouská organizace na ochranu osobních údajů, Noyb, a potvrdila tak zprávu britského deníku Financial Times.

Smartphony s operačním systémem Android generují jedinečné reklamní ID (Android Advertising Identifier), které umožňují Googlu a poskytovatelům třetí stran sledovat chování uživatelů při surfování a cílit na ně reklamu. Ve stížnosti francouzskému úřadu pro ochranu osobních údajů, CNIL, Schremsova organizace Noyb také argumentuje tím, že Google před vytvořením a uložením reklamních kódů výslovně nepožádala uživatele o souhlas. Podle něj šlo o "nelegální operace".

Organizace Noyb už dříve podpořila právní kroky soukromého uživatele proti reklamnímu identifikátoru v iPhonech společnosti Apple (Identifier for Advetisers, IDFA). Případ v této chvíli prověřuje rakouský a španělský úřad pro ochranu osobních údajů. Americká společnost Noybova obvinění odmítla jako "věcně nesprávná".

Google: jaké jsou důsledky obvinění z porušování ochrany osobních údajů?

googlespy

Není to poprvé, kdy Google čelí obviněním z porušování soukromí. | Zdroj: stockcatalog/Foter

Apple poukazuje na rozsáhlé možnosti, jak zabránit sledování chování uživatelů pro účely personalizované reklamy. V operačním systému iOS 14.5, který se očekává v nadcházejících týdnech, Apple dále rozšiřuje požadavek na souhlas s jakoukoliv formou sledování. To mimo jiné vedlo ke stížnostem ze strany reklamních gigantů, jakým je například Facebook.

Organizace Noyb nyní vyzvala francouzský úřad pro ochranu údajů (CNIL), aby zahájil vyšetřování sledovacích praktik Googlu a přinutil firmu dodržovat pravidla ochrany dat. Sdružení zároveň vyzvalo CNIL, aby společnosti Google uložil pokutu pokud se prokáže, že se technologický gigant dopustil pochybení. Schrems zdůraznil, že skryté ID umožňuje Googlu a všem aplikacím v telefonu sledovat uživatele a kombinovat informace o chování v online i offline prostředí. Používání takových sledovacích praktik jednoznačně vyžaduje souhlas uživatele, který Google obchází.

Schrems je známý především díky svému sporu s Facebookem. U Evropského soudního dvora (ESD) dosáhl dvou velkolepých úspěchů, které měly dopad na datové toky mezi USA a EU. V říjnu 2015 Soudní dvůr na základě Schremsovy iniciativy zrušil dohodu o ochraně údajů "Safe Harbor" mezi EU a USA. V červnu loňského roku Schrems u ESD také napadl nástupnické nařízení "Privacy Shield".


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme