Týmu vědců z kanadské UBC se nedávno podařil překvapivý objev. Původním cílem jejich výzkumu sice bylo zvýšit odolnost dřeva vůči vodě, nicméně výsledkem jejich bádání je nový druh materiálu, který pohlcuje téměř veškeré světlo. Nový typ "superčerného dřeva" dostal název Nxylon.
Název je složen ze dvou slov: "Nyx", což je jméno řecké bohyně noci, a "Xylon", který v řečtině znamená dřevo či strom.
Objeví se "Nxylon" brzy v solárních panelech?
Nxylon se vyrábí hlavně ze severoamerického lipového dřeva a vyznačuje se schopností absorbovat světlo bez přidání pigmentů. Díky své jedinečné struktuře téměř úplně zabraňuje odrazu světla (více než 99 %). To otevírá zajímavé možnosti pro širokou škálu aplikací.
Nxylon je zajímavý zejména pro solární průmysl. Solární články by totiž mohly být díky vysoké absorpci světla tímto materiálem výrazně účinnější. I když přesné mechanismy je třeba ještě prozkoumat, odborníci v této aplikaci vidí velký potenciál.
Mohlo by vás zajímat
Jako jedna z možností se nabízí vyrábět solární panely s tenkou vrstvou Nxylonu na povrchu. Ten by umožnil zachytit a přeměnit na elektrickou energie mnohem více slunečního světla.
Udržitelná alternativa vzácných a drahých dřevin
Kromě solárního průmyslu existuje mnoho dalších oblastí využití superčerného dřeva. V astronomii by mohlo zlepšit kvalitu obrazu dalekohledů, a to minimalizací rozptýleného světla. Nxylon nabízí také zajímavé možnosti v designu.
Nxylon zaujme nejen svými speciálními vlastnostmi, ale má svůj význam i z ohledu udržitelnosti. Jelikož se získává z široce dostupných obnovitelných zdrojů, boduje jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska.
Za účelem uvedení slibného materiálu na trh nyní výzkumníci plánují založit start-up s názvem "Nxylon Corporation of Canada". Ve spolupráci s experty z mnoha oblastí, včetně šperkařství a designu, se plánuje vývoj široké škály různých výrobků z Nxylonu.
Tým rovněž pracuje na vývoji plazmového reaktoru, vhodného pro průmyslovou výrobu nově objeveného "superčerného dřeva". Vysokoenergetická plazma totiž sehrála při objevu nového materiálu klíčovou roli.
Zdroj: Science Daily, CTV News Vancouver