Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Většina lidí preferuje sledování TV vysílání v reálném čase

redakce 19.12.2013

Výsledky nové studie futurePROOF provedené společností Kantar Media, jež se zaměřuje na využívání digitálních technologií a médií, odhalují, že většina lidí stále preferuje sledování svých oblíbených televizních pořadů v čase jejich vysílání. Existují však již reálné náznaky, že se tento standard brzy změní

Více než polovina (53 %) dospělých respondentů studie futurePROOF vlastní ve své domácnosti satelitní přijímač s DVR (Digital Video Recorder), například Sky+, V+ nebo YouView. Dále téměř polovina (49 %) uvedla, že v uplynulém měsíci sledovala televizi on-demand, tedy na vyžádání (bez ohledu na použité zařízení). Mezi těmito skupinami však existuje průnik, který znamená, že 31 % dospělých dosud sleduje televizi bez DVR či aktivního využívání on-demand služeb.

filmovej-pas-nahled

Například u oblíbených televizních seriálů zůstává preferovanou možností „živé“ televizní vysílání (51 %). Následuje nahrávání a následné sledování přes DVR (34 %) a dále sledování on-demand (10 %).

Existují však silné náznaky, že se v nejbližší budoucnosti stane sledování s časovým posunem u diváků standardem a normou a živé vysílání bude určeno zejména na přenosy z různých akcí. Diváci, kteří tvrdí, že mají DVR a využívají i on-demand služby, si s vysokou pravděpodobností zvolí pro sledování seriálů DVR (52 %) před „živým“ (38 %) a on-demand (10 %) vysíláním. Lidé pod 35 let věku zase dávají přednost živému vysílání (40 %) před přesunem (DVR 37 %, on-demand 17 %).

Studie futurePROOF odhaluje, že DVR je vnímáno jako pohodlnější a spolehlivější než sledování televize na vyžádání. Až 64 % uživatelů DVR tvrdí, že je pro ně jednodušší nastavit si svůj satelitní přijímač s DVR tak, aby TV programy nahrával, než aby se měli spoléhat na on-demand služby. A 58 % dotázaných používá DVR raději než on-demand proto, aby měli přístup k programům na delší dobu.

Například freeSAT nabízí svým divákům hned dvojici řešení pro DVR. Prvním z dostupných zařízení je Philips HDDVR DRS8111, který podporuje HD přehrávání v rozlišení 720p, přičemž záznam je ukládán na integrovaný 160GB pevný disk. Jeho výhodou je duální tuner, jenž umožňuje nahrávání určitého programu, zatímco sledujete jiný. Jedná se tak o zajímavé řešení pro situace, kdy chcete v neděli s dětmi sledovat pohádku a zároveň nepřijít o veledůležitý sportovní přenos.

Druhé nabízené zařízení nese označení HUMAX UD-Fox HD a zvládá rozlišení až 1080p, přičemž záznam ukládá na externí disk – kapacitu tak lze velmi snadno škálovat. Silnou stránkou této alternativy je možnost zapojení do domácí sítě (DLNA) a také připojení k oblíbeným službám Facebook, YouTube nebo Picasa. 

Televize na vyžádání je naproti tomu vnímána spíše jako možnost, jak se podívat na zmeškaný pořad. 70 % těch, kteří tuto možnost využívají, to odůvodňuje tím, že se snaží „dohnat“ programy, které jim v televizi při „živém“ vysílání unikly. Navíc je pro mnoho lidí klíčová dostupnost on-demand služeb na jiných displejích (než jen televizních), přičemž 47 % uživatelů těchto služeb uvádí, že televizi na vyžádání využívá ke sledování programů mimo svůj domácí televizní přijímač.

Zdroj: freeSAT.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme