Správce hesel lze najít na stále více zařízeních, ať už jde o stolní počítač, Android, nebo iOS. Kromě bezpečné správy přihlašovacích údajů však mnoho nástrojů nabízí i další praktické funkce.
Pokud hledáte pohodlný způsob, jak uložit platební údaje z bankovní karty, když ji nechcete při každém online nákupu vytahovat z peněženky, můžete použít správce hesel. Jsou minimálně dva nástroje, které vám to usnadní.
1Password
Přihlašovací údaje, bankovní karty, průkazy totožnosti a další: s 1Password můžete bezpečně spravovat všechny osobní a citlivé údaje. | Zdroj: 1Password
Jedním z nejlepších nástrojů pro správu hesel je 1Password. Kromě ukládání hesel je vynikající také pro správu údajů o bankovních kartách.
Při vytváření nového záznamu v nástroji jednoduše vyberete typ "Credit Card". Místo přihlašovacích údajů pak můžete zadat příslušné platební údaje a uložíte jako novou položku. Tu poté v případě potřeby najdete v levém panelu nabídky pod heslem "Credit Cards". Funguje to na počítači a ve dvou aplikacích pro smartphony na platformách Android a iOS.
1Password
Všechna hesla a přístupové údaje můžete bezpečně ukládat do trezoru 1Password.
Bezplatná alternativa: Bitwarden
Podobně jako 1Password i Bitwarden může bezpečně spravovat údaje o vaší kreditní kartě. | Zdroj: Bitwarden
Bezplatnou alternativou k aplikaci 1Password je správce hesel Bitwarden. I v bezplatné verzi funguje ukládání platebních údajů velmi podobně jako v aplikaci 1Password. Pokud jste vytvořili nový záznam s údaji o platební kartě, najdete jej také v levém panelu nabídek.
Kromě verze pro stolní počítače můžete Bitwarden používat také v systémech Android a iOS. To je praktické pro aplikace obsahující platby, doručovací služby a všude tam, kde potřebujete ukládat údaje o platebních kartách.
Bitwarden Password Manager 1.29
Správce hesel s otevřeným zdrojovým kódem, včetně synchronizace všech zařízení. Pro soukromé použití bezplatně.
Přímo v prohlížeči: ukládání údajů o kartách v Chromu a Firefoxu
Praktické pro online nakupování je uložení informací o platební kartě přímo v prohlížeči. | Zdroj: Chrome 95
Pravděpodobně nejčastěji budete muset zadat platební údaje v prostředí prohlížeče. Ačkoli správci hesel, jako je Bitwarden, také nabízejí doplňky pro prohlížeče Chrome a Firefox, můžete údaje o kreditních kartách ukládat přímo v browseru.
V prohlížeči Chrome to uděláte tak, že vpravo nahoře přejdete do svého profilu a kliknete na symbol platební karty uprostřed pod svým e-mailem (Platební metody). Můžete také zvolit postup »Nastavení/Automatické vyplňování/Platební metody«. Na zobrazené kartě kliknete na tlačítko »Přidat« a zde si už můžete zadat detaily své platební karty, které se poté uloží lokálně do vašeho zařízení. Až budete příště svou kartu potřebovat, platební formulář se automaticky vyplní uloženými údaji.
V prohlížeči Firefox v nastavení také zvolíte položku "Kreditní karta". Zde můžete podobně jako v Chromu přidat platební kartu a aktivovat nebo deaktivovat automatické vyplňování platebních formulářů. Praktické je, že uložená data lze synchronizovat mezi různými zařízeními.
Usnadňuje online nakupování a zvyšuje jeho bezpečnost
Při nakupování online nebo stahování a placení aplikací nemáte vždy po ruce peněženku a platební kartu. A ukládání údajů o platební kartě u každého poskytovatele pro pozdější nákupy také není z hlediska bezpečnosti dobré řešení. Pokud chcete mít rychlý přístup k údajům o své bankovní kartě, aniž byste slevili na bezpečnosti, můžete použít správce hesel, jakými jsou například 1Password nebo Bitwarden.