Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Video bude tvořit více než polovinu přenesených dat v mobilních sítích

redakce 24.07.2014

Podle zjištění Ericsson ConsumerLab jsou hlavními faktory, podle kterých se zákazníci rozhodují, zda sledovat video přes Wi-Fi nebo mobilní síť, samozřejmě cena, ale i výkon mobilní datové sítě.

Součást společnosti Ericsson, výzkumná část ConsumerLab, zkoumala sledování videa majiteli chytrých telefonů. Videopřenosy totiž budou v roce 2019 podle posledního Ericsson Mobility Reportu tvořit více než polovinu přenesených dat v mobilních sítích. Zjišťovala, podle čeho se majitelé chytrých telefonů rozhodují, jestli budou sledovat video přes WiFi nebo i v mobilních sítích.

arena-lg-km900-08-nahled

Podle analýz zákazníci sledují video častěji při připojení přes WiFi. Je to dáno samozřejmě tím, že pokud sledují video doma nebo v kanceláři, mobil se automaticky připojí k WiFi místo k mobilní síti. Nicméně stále častěji majitelé smartphonů sledují video i přes mobilní síť. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, obava z vyčerpání datového limitu a v neposlední řadě i dostupná přenosová rychlost v mobilní síti. Ukazuje se, že pokud mají zákazníci k dispozici kvalitní mobilní síť s technologií LTE a rozumnou cenu za přenesená data, potom se vůbec sledování videa přes mobil nebrání a používají ho stejně jako při připojení k Wi-Fi,“ říká Jiří Rynt, ze společnosti Ericsson Česká republika.

Výzkumníci Ericsson ConsumerLab se zaměřili na majitele chytrých telefonů ve Spojených státech a Velké Británii. Rozdělili je podle analýzy chování a používání mobilních sítí do šesti skupin, z nichž pak vybrali dvě s největší konzumací videa – zákazníky vyloženě orientované na sledování videa (6 % ze všech zákazníků v USA a 7 % v UK) a tzv. power-usery (10 % v USA a 6 % v UK). Zjistili, že poměr sledování videa podle typu sítě se pohybuje od dvojnásobku ve prospěch WiFi v USA u méně častých uživatelů videa až po pětinásobek ve Velké Británii u opravdu náročných fanoušků sledování videa na mobilu.

V USA sledovali zákazníci video v mobilních sítích častěji než ve Velké Británii. Podle zjištění Ericsson ConsumerLab hraje při rozhodování samozřejmě cena, ale dnes mnohem více než dříve i vnímání kvality mobilní datové sítě a zákaznická zkušenost s ní. A právě v USA je dostupnost rychlých mobilních datových sítí LTE větší než ve Velké Británii a patří celosvětově k nejrychleji rostoucím zemím v počtu zákazníků připojujících se přes LTE.

Pro rozvoj přenosu videa a video služeb v mobilních sítích je proto důležité aby mobilní operátoři nabízeli takové obchodní modely, které obavy zákazníků rozptýlí a podpoří jejich potřebu sledovat video v chytrých telefonech v čím dál větší míře přes mobilní datové sítě,“ doplňuje Jiří Rynt.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud