Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Video o Windows10X uniklo na internet: jak vypadá připravovaný nový operační systém Microsoftu

Jiří Palyza 15.01.2021

Jeden z nejzajímavějších projektů Microsoftu současnosti se nazývá Windows 10X. Tenké a flexibilní Windows 10 budou po dlouhé době zcela novým operačním systémem. Jeho uvolnění je plánováno na jaro 2021, ale systém je už téměř hotov.

Na jaře letošního roku se po dlouhé době rodina Windows rozšíří o nového člena, Windows 10X. Písmeno "X" v názvu se vyslovuje jako písmeno v angličtině a je vlastně zkratkou pro anglické slovo "expression". Speciální edice Windows 10 se objevila už dříve jako Windows Lite, případně s kódovým názvem Santorini. Microsoft nyní pracuje na zprovoznění verze RTM (Release to Manufacturing). Konkrétně to znamená, že systém je kompletní a připraven k uvolnění. Do termínu jarního uvedení už by se na něm nemělo nic změnit.

Systém byl původně zamýšlen pro notebook Microsoft Surface Neo se dvěma obrazovkami. S kovidovou pandemií se ale strategie změnila. Windows 10X by tak měly přijít na trh naopak nejprve pro běžné notebooky s normálními obrazovkami, a teprve až poté pro zařízení se dvěma displeji nebo skládacími obrazovkami. Velkým háčkem u nového operačního systému ale je, že uživatelé jej nebudou moct získat samostatně, ale pouze předem instalované spolu s nákupem nového hardwaru. Nyní se objevily nové obrázky nabídky Start, a kromě toho je k dispozici také video z instalace a s úvodní animací.

w10xtwitter

Uniklé video zobrazující instalaci systému Windows 10X. | Zdroj: Twitter/Albacore

 

Nový vzhled nabídky Start, Hlavního panelu a Centra oznámení

w10xstartmenu

Grafika nové nabídky Start ve Windows 10X vypadá lépe, než jak ji známe z Windows 10. | Zdroj: Zac Bowden/Windows Central

Windows 10X každopádně mohou být hned nasazeny pro zařízení s více obrazovkami. Mnoho uživatelů si k notebooku připojuje ještě další monitor, ale Windows 10X umí ještě víc. Jsou plánovány i pro zařízení se dvěma obrazovkami a skládací zařízení, která se skládají prakticky pouze z plochy displeje, jako je například Surface Neo. Aby bylo možné tato zařízení pohodlně ovládat, byly kompletně přepracovány hned tři centrální moduly: nabídka Start, Hlavní panel a Centrum oznámení.

Nabídka Start: Microsoft se znovu pustil do přepracování vzhledu nabídky Start. Tentokrát je tlačítko Start uprostřed a otevírá uklizeně vypadající okno se třemi oblastmi. Úplně nahoře je pole pro vyhledávání, které umožňuje vyhledávání na lokálních úložištích nebo na internetu. Lze využít například pro vyhledávání nainstalovaných programů a jejich přímé spouštění. Níže jsou nejoblíbenější aplikace a webové stránky pro rychlý přístup. Třetí oblast obsahuje historii nedávných aktivit, jako jsou například dokumenty Office nebo navštívené webové stránky. Dobrou zprávou je, že seznam programů můžete přizpůsobit svým vlastním potřebám. Microsoft fakticky zeštíhluje nabídku Start na jednoduchý spouštěč.

Hlavní panel: lišta Hlavního panelu je flexibilnější a přizpůsobuje se nastavení displeje v závislosti na zařízení. Jsou možná tři nastavení velikosti: malá, střední a velká. Ikony jsou uprostřed, každá další přidaná ikona posouvá tlačítko Start o jednu pozici doleva. Vpravo je kompaktnější oznamovací oblast s indikátorem času, Wi-Fi a stavu akumulátoru. Pokud není připojena žádná klávesnice, minimalizuje se Hlavní panel ihned po spuštění programu.

Oblast oznámení: mnoho uživatelů tuto součást Windows ignoruje. Ve Windows 10 prozatím zabírala poměrně velkou část na pravém okraji obrazovky. Windows 10X zde také zeštíhlují a zmenšují oznamovací oblast do několika menších částí. To má dvě výhody: oznámení jsou přehledně oddělena a rychlé nastavení má více možností. Uživatelé tak mohou přímo zde provádět některá nastavení a nemusí přecházet do Nastavení systému.

Instalace a updaty budou citelně rychlejší

w10xinstall

Průvodce instalací bude hezčí a tenčí. | Zdroj: Albacore/Twitter

Rychlejší a hezčí, to platí i pro instalaci systému Windows 10X. Instalace systému Windows 10 zatím vypadá velmi klasicky, Windows 10X balí známé instalační postupy do moderního vzhledu aplikace. Kroky jsou velmi podobné: vyberete jazyk, nastavíte Wi-Fi, zadáte účet Microsoftu. Je zde patrný jistý nátlak: lokální účty už nejsou možné, vyžadovaný je účet u Microsoftu.

Skutečná změna přichází v oblasti aktualizací. Aktualizace funkcí se instalují zcela bez povšimnutí na pozadí. Aktualizace se připomene pouze v případě, kdy je nutné systém restartovat. V závislosti na tom, jak rychle se systém spouští, lze hlavní aktualizaci instalovat za několik minut. To je možné díky přísnému rozdělení komponent, jakými jsou systémové soubory, ovladače a programy.

Zpočátku bez podpory klasických programů

w10xprograms

Windows 10X nebudou zpočátku podporovat klasické programy. | Zdroj: Microsoft

Windows 10X by do budoucna měly podporovat nejen Windows aplikace, ale prostřednictvím speciálního kontejneru také normální 32bitové programy. V tomto ohledu se Microsoft chce poučit z chyb minulosti, kdy byla zařízení až moc omezena. Uživatelé by sice měli získat optimalizovaný a štíhlejší systém Windows, ale se všemi možnostmi.

Jsou s tím ale problémy a Windows 10X budou vysoce pravděpodobně na jaře 2021 uvedeny bez podpory klasických 32bitových programů. Microsoft se jich nevzdal, ale tuto technologii nelze očekávat před rokem 2022. To je špatná zpráva, protože integrace klasických programů je vysoce pravděpodobně jeden z velmi důležitých parametrů rozhodování při volbě operačního systému. Systém Windows 10X prozatím podporující pouze Windows aplikace, se tak stává spíš jasnějším konkurentem systému Chrome OS, ovšem s hendikepem méně výhod. Důležitým detailem je, že aplikace lze provozovat pouze v režimu celé obrazovky anebo je minimalizovat. Nelze měnit velikost oken.

Windows 10X na klasických noteboocích

Podle informací v blogovém příspěvku, zveřejněném už v loňském roce, chce Microsoft začít s Windows 10X nejprve na běžných noteboocích. Důvodem je současná situace související s kovidovou pandemií, kvůli které je mnoho lidí na domácích pracovištích, a také studenti mají distanční vzdělávání. To zvýšilo poptávku po dostupných klasických noteboocích.

Microsoft doposud nezveřejnil oficiální datum uvedení Windows 10X, pro zařízení s jedním displejem by to ale mělo být na jaře 2021. Systém je podle plánu připraven už od začátku roku 2021 a nyní je distribuován výrobcům. Primární cílovou skupinou jsou firmy a vzdělávací instituce, které vyžadují levná zařízení s odlehčeným operačním systémem. Zařízení s Windows 10X by se tak měla stát alternativou Microsoftu k populárním Chromebookům.

O rok později, na jaře 2022, by mohly být uvedeny notebooky pro soukromé uživatele a zařízení se dvěma displeji, vybavené Windows 10X.

Windows 10X brzdí Windows 10

w10-ilu

Windows 10X podporují také ovládání z rozšířeného displeje na klávesnici.| Zdroj: Microsoft

Vývoj a uvedení Windows 10X má také dopad na klasická Windows 10. Jde pravděpodobně o kapacity vývojářů. Microsoft si přeje, aby oba systémy byly pokročilé. Dvě větší aktualizace za rok, jak tomu bylo u Windows 10 posledních pět let, pravděpodobně už také nebudou udržitelné. Sice to není ještě oficiálně potvrzeno Microsoftem, ale časový harmonogram by mohl vypadat takto:

Jaro 2021: uvedení Windows 10X pro firmy, školská a vzdělávací zařízení, bez podpory Win32 a pouze pro systémy s jedním displejem. Paralelně s tím malý update Windows 10 21H1.

Podzim 2021: uvedení Windows 10 21H2 s grafickým updatem

Jaro 2022: uvedení Windows 10X verze 2 také pro soukromé uživatele a zařízení se dvěma displeji, s možnou podporou Win32. Paralelně s tím Windows 10 22H1 jako malý update.

Podzim 2022: uvedení Windows 10 22H2

Uvedení Windows 10X na jaře 2021 by mohlo znamenat, že Windows 10 21H1 budou pouze v podobě malé aktualizace jako Service Pack. Hlavní aktualizaci Windows 10 tak můžeme očekávat až na podzim 2021. Vše tedy naznačuje tomu, že Windows 10X se stanou předobrazem grafických změn Windows 10. Bude zajímavé sledovat, jak si nový operační systém od Microsoftu povede v praxi. Zatím je to po dlouhé době nejzajímavější počin v oblasti vývoje Windows.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme