Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Virtuální muzeum Gulag Online

Pavel Trousil 10.06.2016

Zbrusu nové virtuální muzeum Gulag Online se nachází na webové adrese gulag.cz. Jedná se o první komplexní projekt tohoto druhu propojující archeologický a badatelský výzkum, orální historii a geografická data spolu s nejnovějšími informačními technologiemi. 

Virtuální muzeum Gulag Online je výsledkem dlouhodobé dokumentační činnosti týmu autorů. Jeho cílem je přiblížit základní podobu a rozměr sovětských represí, a to na základě virtuální rekonstrukce jednoho tábora Gulagu, konkrétních lidských osudů, vybraných předmětů, dokumentů, textů a mapových podkladů.

barak03a-nahled

Základem virtuálního muzea je kompletní 3D prohlídka tábora Gulagu ilustrovaná výpověďmi pamětníků, literárními ukázkami a prohlídkou autentických předmětů či dokumentů. To vše je doplněno bibliografií, základními texty o historii Gulagu a sovětských represí. Jednotlivá zdokumentovaná místa a příběhy pamětníků jsou zobrazena na interaktivní mapě, která přibližuje geografický rozsah sovětských represí. Tato mapa umožňuje přepínání různých vrstev – například satelitní snímky či podrobné vojenské mapy.

V rámci projektu jsou zároveň prezentovány výsledky dokumentační činnosti týmu Gulag.cz – jednotlivé zmapované tábory, jejich 3D modely, unikátní panoramatické fotografie a další zmapovaná místa spojená s represemi. Virtuální muzeum tak umožňuje alespoň na dálku navštívit místa, která jsou jinak téměř nedostupná.

Jedná se o společný projekt Gulag.cz a Ústavu pro studium totalitních režimů, který v rámci svého výzkumu mapuje osudy československých občanů perzekuovaných SSSR. Vznik muzea Gulag Online umožnila úspěšná crowdfundingová sbírka na portále Hithit a podpora Nadace Vodafone v rámci programu Technologie pro společnost.

Podrobnosti najdete ZDE.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme