Aplikaci „virtuální taxametr“, kterou vymyslela společnost Et netera a.s. v podobě konceptu, nabídla společnost magistrátu Hl. m. Prahy, který by tak získal nástroj pro boj s nepoctivými taxikáři. Pokud magistrát neprojeví o aplikaci zájem, je Et netera připravena ji vyvinout sama.
Jak aplikace funguje?
Pasažér si při nástupu do taxíku pouze zvolí platný jízdní tarif dané taxislužby a aplikace mu pomocí satelitní navigace bude během jízdy počítat, kolik má za jízdu zaplatit (viz. galerie). Aplikace bude obsahovat i sadu rad a doporučení, typické trasy a ceny, možnost vyfotografovat a nahlásit podvodné taxi. Pro veřejnost bude virtuální taxametr ke stažení zcela zdarma. Na trhu existuje několik podobných aplikací, nicméně zpravidla s několika omezeními. Většina z těchto aplikací totiž pracuje s datovým připojením, což při cenách roamingu není pro turisty příliš komfortní. Řešení společnosti Et netera se bez datového připojení obejde.
Proč spojení s magistrátem Hl. m. Prahy?
Hlavní výhoda spojení s magistrátem spočívá právě v následných akcích, které by podvedený pasažér mohl provést – nahlásit na horkou linku, vyfotit a reportovat policii apod.
Nápad přijít s virtuálním taxametrem vznikl před několika měsíci po návratu z pravidelného večerního neformálního sezení managementu společnosti z restaurace, kde se mimo jiné probírala právě problematika „cen“ za taxislužby v Praze. „Nejprve jsme nápad pouze zařadili, spolu s několika dalšími, jako projekt pro náš ETN Lab. Následovala však velmi nepříjemná zkušenost našeho zahraničního obchodního partnera právě s jedním takovým nepoctivým zástupcem taxikářského cechu a my se následně rozhodli tento nápad nabídnout jedinému subjektu, který s tím může opravdu něco dělat. Tím je regulátor taxislužby na svém území – Hl. m. Praha,“ řekl ředitel pro výzkum a vývoj společnosti Et netera a.s. Jiří Štěpán.
Vývoj takové aplikace pro všechny platformy, včetně základní propagační kampaně a podpory systému po dobu 4 let, si Et netera cení na necelé 2 miliony Kč.