Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Virus pro Android krade přes SMS

redakce 04.01.2013

Výzkum antivirové společnosti ESET potvrdil výskyt viru SMS Boxer, napadajícího mobilní telefony s operačním systémem Android, i v České republice.

Čeští majitelé smartphonů s Androidem patří dokonce, společně s obyvateli Polska, Německa, Ruska a Francie, k nejčastějším obětem viru SMS Boxer. Trojský kůň vyvinutý speciálně pro Android se šíří prostřednictvím zavirovaných aplikací, dostupných ke stažení i v oficiálním obchodu Google Play. SMS Boxer zaútočil na uživatele smartphonů v celkem 63 zemích a patří tak mezi nejrozšířenější typy virové nákazy v loňském roce.

Mobilní telefon infikovaný virem SMS Boxer se skrytě přihlašoval ke zpoplatněným SMS službám, jeho majitel přitom neměl šanci zaznamenat příchozí zpoplatněné zprávy. Problém byl tak často odhalen až na základě vysokého účtu za mobilní služby. V zemích kde působil dokázal virus správně identifikovat mobilního operátora a zvolit číslo pro odesílání vysoce zpoplatněních SMS.

Virem SMS boxer byly nakaženy více než dvě desítky aplikací na webu Google Play, další uživatelé nakazili svůj telefon instalací aplikací z různých dalších zdrojů. Paradoxní je, že si tvůrci viru nechali v licenčním ujednání samotným uživatelem potvrdit, že škodlivá aplikace může sama odesílat a přijímat SMS.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud