Přejít k hlavnímu obsahu

Vodotěsný hardware

Michal Bareš 13.06.2014
info ikonka
Zdroj:

Odolnost vůči zhoubnému vlivu vody nepatří k vlastnostem, na které klade většina uživatelů při výběru nového mobilního zařízení zvláštní důraz – pokud tedy právě nehledají náhradu za zrovna utopený telefon nebo fotoaparát.

hw-na-vodu-nahled

Hardware na vodu

Voda je pro mobilní zařízení, stejně jako pro většinu ostatní elektroniky, téměř vždy smrtelnou hrozbou, a nemusí se jednat přímo o pád do bazénu či toalety, stačí pořádný déšť nebo i tak běžná situace, jako je pravidelný pobyt v prostředí s vysokou vlhkostí. Vlhkost totiž může do nitra zařízení vnikat dlouhodobě a nenápadně a samotný uživatel pak bude překvapen, když mu v servisu odmítnou uznat záruční opravu. Uvnitř zařízení jsou místa, která po styku s vlhkostí rychle zoxidují a změní barvu. V servisu tedy snadno poznají, že se do telefonu dostala voda, bohužel už je ale nezajímá, zda k tomu došlo vinou uživatele, nebo špatnou konstrukcí výrobku. Z vlastní zkušenosti víme, že nosíme-li například v zimě telefon v kapse a často střídáme teplé a studené prostředí, vlhkost se do telefonu dostane opravdu sama a servis ani výrobce chybu neuznají. Před pár lety se to autorovi tohoto článku stalo s tehdy úplně novou Nokií N95, která měla v roce 2007 status jednoho z nejlepších a nejdražších telefonů na trhu. Pravidelné zimní venčení ve vlhkém zimním prostředí (v parku u vody) však vydržela jen tři týdny. Tehdy nám finský výrobce prostřednictvím servisu sdělil, že telefon musí být používán v souladu s návodem, kde se na str. 175 píše, že telefon musí být používán v suchu, nesmí být vystaven prachu a prašnému prostředí, nesmí být ponechán v horku, nesmí být ponechán v chladu, nesmí se s ním třást, nesmí se chemicky čistit, přebarvovat a nabíjet venku. Výčet prostředí, kde se používat smí, by asi byl kratší. Výrobce nikde neuváděl doporučenou teplotu a vlhkost, ve které se smí telefon používat, ale v zemi tisíce jezer a tuhých zim je jistě prostředí mnohem drsnější než v ČR. Neměli jsme nervy na absolvování kolečka servis, výrobce, soudní znalec, soud a využít neoficiální cesty opravy přes tiskové zastoupení bylo pod naši úroveň.

Výhodou vodotěsných mobilních zařízení je tedy nejen samotná vyšší odolnost, která je dovoluje bezpečně provozovat i v méně obvyklém prostředí, ale i možnost správně používaný přístroj v případě poruchy reklamovat. Ačkoliv je nejčastější příčinou servisního zásahu pád telefonu na tvrdý povrch, poničení vnitřních komponent následkem zkratu nebo oxidace je hned na místě druhém. Jen za uplynulý půlrok se o tom přesvědčili hned dva redakční kolegové, přičemž u obou smartphonů odhadovaná cena za opravu v podstatě převyšovala nákup nového přístroje i cenu dovolené, na které byl zničen. 

Mobilní telefony nejsou jediným typem zařízení, u nichž oceníme vodotěsný obal. Kromě již delší dobu známých podvodních fotoaparátů najdeme na trhu i několik tabletů, které si lze s sebou vzít do vany, v nejbližší době bude možné koupit i nepromokavou čtečku elektronických knih. Vyznavači outdoorových radovánek určitě znají akční kamery s vodotěsným obalem i navigace, které je bez úhony provedou deštným pralesem. Všechna tato zařízení je občas nutné v přírodě dobít, takže vám ukážeme i několik praktických vodotěsných drobností.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 7/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 20. června 2014. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme