Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

VoIP: Snížení cen za telefonní volání se blíží

redakce 21.07.2010

Český telekomunikační úřad pokračuje v realizaci doporučení Komise Evropských společenství o regulaci sazeb za ukončení volání v pevných a mobilních sítích EU. Pro koncové zákazníky bude mít tato směrnice jednoduchý důsledek – další snížení cen volání, a to nejen u mobilních operátorů, ale také u poskytovatelů internetové telefonie VoIP, kteří mohou reagovat nejpružněji. To se potvrdilo i okamžitou reakcí společnosti Mikrotech, která tak jako první snížila s předstihem ceny volání.

Podle závěrů Evropské unie patří i Česká republika mezi země s nejvyššími sazbami za telefonní volání a rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi byly nezanedbatelné. I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč Komise Evropských společenství dala po dvouleté přípravě národním telekomunikačním úřadům doporučení o regulaci sazeb za ukončení volání (terminaci) v pevných a mobilních sítích EU. Český telekomunikační úřad začal postupně realizovat doporučení a v dubnu letošního roku zahájil projekt, jehož hlavním cílem je vytvoření metodik výpočtu cen poplatků za ukončení hovoru.

Současně ČTÚ vydal rozhodnutí, kterými nově stanovil maximální výše velkoobchodních cen pro dominantní operátory a to tak, aby vstoupilo v platnost do 31. 12. 2012 s celkovým snížením ceny propojovacích poplatků až na třetinu původní hodnoty ze začátku roku 2009. Velkoobchodní ceny si operátoři účtují za propojení hovoru ze sítě jiného operátora a jsou zahrnuty v telefonním účtu každého uživatele pevných i mobilních linek, nejnověji i internetové telefonie.

Na činnost Českého telekomunikačního úřadu jako první se značným předstihem zareagoval poskytovatel internetové telefonie Mikrotech. Ten od začátku července nabízí volání do mobilních sítí za cenu pod dvě koruny za minutu, přesněji za 1,94 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme