Přejít k hlavnímu obsahu

VR: Pásky na hlavě omezí efekt „motion sickness“

redakce 22.12.2018
info ikonka
Zdroj:

Jedním z hlavních problémů při rozšíření virtuální reality je nevolnost z pohybu – mnoho uživatelů po nasazení headsetu trpí závratí nebo je jim špatně. Dvě společnosti nyní chtějí problém řešit pomocí vibrujících pásků na čele.

Virtuální realita zatím nepronikla k širokým masám uživatelů. Příčinou může být také to, že mnoho osob se v umělých světech necítí dobře. Obtíže, které podle průzkumu prožila více než polovina uživatelů VR, sahají od bolestí hlavy, přes závratě až po zvracení. I když příčiny nevolnosti ještě nejsou zcela objasněny, většina teorií vychází z oho, že hlavní příčinou je odchylka mezi zobrazovanou simulací a vnímáním těla. Například při rychlé jízdě virtuálním světem jsou mozku sugerovány obrazy, které v realitě doprovázejí odstředivé síly. Když však technologie tyto síly nesimuluje, orgán rovnováhy ve středním uchu interpretuje odchylku jako rozpornou, a vytvoří obrannou reakci – nevolnost – podobně, jako při otravě jedem.

Tyto obtíže nyní chtějí řešit dvě firmy pomocí vibrujících pásků na čele. Čínský vývojář VR brýlí jménem AntVR své řešení popisuje jako „Haptic Feedback Strap“. Na pásku na hlavě je umístěno několik malých motorků, kterým VR aplikace dodává informace o probíhajících pohybech, a vytvářejí odpovídající vibrace. Podle tweetu již pásek na čele vyzkoušelo přes 100 osob při simulované jízdě na horské dráze, a jejich zpětná vazba byla vesměs pozitivní.

Testované osoby však jízdu na horské dráze přerušily po dvaceti minutách, aniž byl pásek testovaný více než dvě jízdy po sobě. Zda a jakým způsobem byl stimulován orgán rovnováhy, zatím není jasné. Haptic Feedback Strap, který je kompatibilní s VR brýlemi HTC Vive, Oculus Go a Oculus Rift, dále má být veden jako otevřený projekt, aby tuto technologii mohly rozvíjet i další firmy.

Bílý šum proti nevolnosti z pohybu

Podobnou aplikaci jako AntVR uvádí americký start-up Otolith Labs. Také zde je použitý vibrující pásek na čele. Oproti čínskému řešení však zařízení OtoTech neposílá směrované vibrace z mnoha pozic na přesný cíl, ale používá konstantní chvění motoru, který je upevněný za uchem. Orgán rovnováhy je tak vedením zvuku přes kost zásobený ne-informativním stimulem, určitým druhem tzv. „bílého šumu“ (což je náhodně vytvořený signál s rovnoměrnou spektrální hustotou).

Jak informuje VRscout , mozek tak má být odveden od závěru, že předváděné VR obrazy nesouhlasí s pohybem, a tímto způsobem se tak nevolnost zmírní. Podle údajů společnosti, která se původně specializovala na potírání nevolnosti z cestování, testy prototypu ukázaly, že díky nasazení OtoTech zmizely symptomy nevolnosti a uživatelé mohli ve virtuální realitě zůstat podstatně déle.

[email protected]


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme