Legislativa Evropské unie se shodla na tom, že do konce roku 2024 musí všechny elektronické zařízení, tedy různé typy smartphonů, tabletů, fotoaparátů, sluchátek, kapesních konzolí, počítačových periferií, navigací a čteček e-knih obsahovat jednotný USB-C port pro nabíjení, respektive tyto přístroje nesmí disponovat žádným jiným nabíjecím portem. Výjimka platí pro notebooky, které mají tuto povinnost přidělenou až do konce roku 2026.
EU a bateriová regulace
A podle nových informací se Evropská unie snaží nyní stočit svůj zájem k akumulátorům těchto elektronických zařízení. Cílem je zajistit jejich udržitelnost a případně opakovanou použitelnost. Baterie by podle EU měly být ekologičtější v celém svém životním cyklu – přes výrobu, využití až po finální recyklaci.
Do léta 2027 také EU stanovila, že všechny baterie musí obsahovat podíl recyklovaných prvků. Patřím tam alespoň 16 % recyklovaného kobaltu, 6 % recyklovaného lithia, 6 % niklu a 85 % recyklovaného olova.
Tato bateriová regulace, jak je již návrhu přezdíváno, postihne všechny akumulátory použité v zemích Evropské unie. Týkat se tak bude nejen elektronických zařízení zmíněných výše, ale také autobaterií, průmyslových akumulátorů a samozřejmě i baterií v autech na elektrický pohon. Od roku 2024 pak budou muset výrobci reportovat do Evropské unie to, jakou mají jejich baterie uhlíkovou stopu (od výroby až po recyklaci).
Návrat vyměnitelných baterií?
Podle některých by právě tato nařízení mohla vést k tomu, že bychom se u mobilních telefonů a tabletů dočkali tolik oblíbených vyměnitelných baterií, na které vzpomínají zejména majitelé tlačítkových telefonů. Ty se rozhodně vyznačují snadnou manipulací a jednoduchou výměnou, mají však mnoho jiných negativ.
Odpůrci uvádí, že vyměnitelné baterie nepřinutí zákazníky jednat s Li-ion nebo Li-Po akumulátory šetrněji, spíše naopak – hrozí, že budou tyto baterie končit v kontejnerech na směsný odpad a na skládkách. Rovněž nejde o ideální řešení pro tablety, chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka, kde je baterie častokrát zasazena do těla tak, že ani nejde vyjmout v rámci servisu. Právě to ale EU dlouhodobě kritizuje.