Současní studenti mají k dispozici silné nástroje z oblasti umělé inteligence, které jim značně zjednodušují život. Nejen že si mohou snadno vyhledat informace, ale mohou si také nechat přeložit texty v jiném jazyce například pomocí DeepL. Velmi mocný je i nástroj ChatGPT, kterého se mohou zeptat na nejrůznější otázky, ale také si od něj třeba nechat napsat esej. Není to přitom nic složitého. Stačí zadat například „Napiš článek na téma Umělá inteligence a školství.
OpenAI ChatGPT dostal zadání: "Napiš článek o tom, jak studenti využívají umělou inteligenci k psaní slohových prací.". Výsledek můžete zhodnotit sami. | Obrázek: rozhraní OpenAI ChatGPT .
To ale přináší problémy učitelům, kteří mají omezené možnosti jak poznat, zda zadaný úkol vypracoval student, nebo ho za něj udělal umělá inteligence. To si patně vyžádá změnu ve způsobu testování a prověřování znalostí. Server The Guardian už informoval o tom, že se australské univerzity opět vrátí k „papírovým“ zkouškám a to proto, že někteří studenti byli přistiženi při psaní esejí pomocí umělé inteligence.
Některé instituce už upravily pravidla, podle kterých je používání umělé inteligence podvodem. Na newyorských veřejných školách již byla aplikace ChatGPT zakázána na všech zařízeních kvůli obavám z jejího "negativního dopadu na učení studentů" a možnosti plagiátorství. Jeden z akademiků v Londýně umělou inteligenci otestoval na zkouškové otázce z roku 2022 a uvedl, že její odpověď byla "ucelená, srozumitelná a držela se bodů, což studenti často nedokážou", a dodal, že bude muset "zadat jiný druh zkoušky".
Je tedy možné, že brzy budou zkoušky prováděny pod větším dohledem a více se bude využívat zkoušek a testů psaných perem na papír. Australská národní univerzita změnila hodnocení tak, aby se více spoléhalo na laboratorní aktivity a práci v terénu, zkoušky měly časové omezení a zavede více ústních testů.
Zdroj: The Guardian, ChatGPT