Přejít k hlavnímu obsahu

Vše, co jste kdy chtěli vědět o českých doménách, ale báli jste se zeptat

redakce 13.09.2010
info ikonka
Zdroj:

Kdo drží většinu českých domén – firmy, nebo jednotlivci? Jaké je geografické rozmístění domén v rámci České republiky? Kolik domén je u nás v rukou nejaktivnějšího držitele? Zůstávají ještě vůbec volné jedno- a dvouznakové domény? Na kolika doménách najdete elektronický obchod a za kolika se skrývá blog?

Kapitoly článku

To vše osvětluje nedávná zpráva sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ. Podívejme se alespoň na nejzajímavější trendy.

Zřejmě nebude velkým překvapením, že podíl držitelů domén CZ ke konci loňského roku byl zhruba vyrovnaný – z poloviny to byly organizace (převážně společnosti, 52 %), z poloviny jednotlivci (fyzické osoby, 48 %). Mezi jednotlivci jasně převládají muži nad ženami, a to téměř devět ku jedné. Zatímco držitelů jediné domény bylo 325 tisíc, alespoň dvě domény už drží pouze něco málo přes 29 tisíc subjektů. Rekordmanem v roce 2009 u nás byl jediný držitel s 2,5 tisíci domén. Uhlídat je a udržet si o nich detailní přehled, to už musí být docela perný úkol.

Budou vám stačit tři znaky?

České domény mají nejčastěji osm až devět znaků, přičemž nejvyšší povolený počet je 63 znaků. Této pomyslné mety však dosahovaly pouze dvě domény. Těžko říci, kolik uživatelů napíše takové doménové jméno z hlavy a napoprvé. Délka názvu domény je vždy subjektivní věcí – někdy se stručnost vyplácí, jindy se pod zkratkou obsah jen těžce hledá. Ze zprávy nicméně plyne, že všechny jednoznakové (36) i dvouznakové domény (1 296) jsou již obsazené. Pokud jste si na krátkou doménu dělali zálusk, zkuste tříznakové – k poslednímu dni loňského roku jich zbývalo volných ještě 33 tisíc, vyčerpány tedy byly z necelé jedné třetiny. 

Nejvíce registrací najdete v Praze

Pražskými subjekty bylo na přelomu roku registrováno přes 197 tisíc domén, tedy téměř celá jedna třetina z celkem 629 tisíc českých domén. Druhé bylo Brno a jeho obyvatelé se 43 tisíci, třetí Ostrava s 18 tisíci držitelů. Zajímavé je i rozvrstvení zahraničních držitelů – přes 8 tisíc domén se nacházelo v německých, přes 6 ve slovenských a skoro 5 tisíc v amerických rukou. Pro zajímavost – více jak stovku domén drželi i uživatelé z Thajska, Kostariky či Kypru. Daňový ráj na Seychelách se blížil skoro čtyřem stovkám držitelů.

Domény CZ vloni obsluhovalo celkem 4 605 různých DNS serverů, nejčastěji na platformě Bind (více jak dvě třetiny). E-mailovou komunikaci pro české domény zajišťuje dokonce 31 tisíc různých mail serverů. Weby na doménách CZ poskytuje bezmála 30 tisíc různých webových serverů – rovných 70 % z nich využívá služeb serverového řešení Apache.

Třetina domén zaparkovaných, nedostupných a na prodej

Trh s doménami běží na plné obrátky. Investice do perspektivní domény se může mnohonásobně vrátit, což pochopily firmy, ale i řada spekulantů. Znamená to zároveň, že velká část registrovaných domén nebyla na konci roku finálně využita – přes 16 % bylo takzvaně zaparkovaných, 9 % nefunkčních, 7 % nedostupných, další 2,5 % na prodej.

Z průzkumu sdružení CZ.NIC rovněž vyplynulo, že 43,5 % domén sloužilo k firemním prezentacím, 6,6 % pro elektronické obchodování a 2,9 % drží státem zřizované instituce. Jen něco přes 7 % tvořily soukromé stránky. Blogy si pak musely vystačit s 1,2 %. Zde je jasně patrný vliv sociálních sítí a fór, kam se diskutující upínají stále více.

Krize nekrize, o české domény byl a bude zájem

Na konci roku 2009 bylo registrováno 629 327 českých domén. S přírůstkem 128 tisíc nových domén se vloni meziroční růst vyšplhal přes jednu čtvrtinu. Letos došlo k prolomení hranice 700 tisíc domén CZ a v době psaní tohoto příspěvku jsme se již pohybovali nad hranicí 710 tisíc. Pozitivní trendy poněkud kazí připravenost na protokol IPv6, od kterého si odborníci slibují vyřešení nedostatku bloků volných IP adres v horizontu příštích dvou let. Podle CZ.NIC totiž bylo ke konci června přes internetový protokol IPv6 dostupných pouze cca 12 tisíc stránek. Nechme se překvapit, nakolik se poskytovatelé obsahu a připojení shodnou s výrobci hardwaru a uživateli a zda se přechod z IPv4 na IPv6 uspíší. Kdy počet českých domén překročí 800 tisíc, si můžete tipnout již dnes.

Jak to funguje?

Českou národní doménu CZ spravuje zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC. Domény CZ si můžete registrovat prostřednictvím několika desítek registrátorů. Například registrátor IGNUM spravuje prostřednictvím svého systému DOMENA.CZ více než 114 tisíc z celkového počtu přes 710 tisíc domén CZ.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme