Přejít k hlavnímu obsahu

Vyděrači útočí na infrastrukturu

Pavel Trousil 19.08.2021

Po útocích na soukromé uživatele se do hledáčku zločinců dostaly nejprve firmy, nemocnice a nyní i velcí provozovatelé infrastruktury. Jak nebezpečná je situace?

Chip 09/2021: Zvykli jsme si na to, že základní infrastruktura funguje. Že v zásuvce je elektřina, když otočíme kohoutkem, teče voda, byty a domy jsou v zimě vytopeny a na čerpacích stanicích je dostatek pohonných hmot. Na začátku května to však na východě USA neplatilo. Kybernetický útok způsobil, že velký dodavatel pohonných hmot Colonial Pipeline přestal na několik dní provozovat své potrubní linky. V důsledku toho přestalo být 12 000 čerpacích stanic zásobováno benzinem a naftou.

A není to samozřejmě jen problém amerických firem, ale i jednotlivců a společností z celého světa. Tato novodobá pohroma se pochopitelně nevyhnula ani České republice. Postiženo zde bylo několik nemocnic (například Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Psychiatrická nemocnice Kosmonosy), poliklinik, Národní knihovna v Praze, pražský magistrát či Ministerstvo práce a sociálních věcí. Co na situacu říkají odborníci na IT bezpečnost se dozvíte v zářiovém vydání Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme