Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Výkon pro běžné servery

redakce 31.03.2010

Nový procesor Xeon 7500 přináší podle Intelu výkon a spolehlivost i do běžných serverů a znamená nejvyšší nárůst výkonu v dějinách procesorů Intel Xeon – v průměru trojnásobný na všech testovacích platformách. Datová střediska mohou nahradit 20 jednojádrových serverů jedním jediným systémem postaveným na procesorech řady Intel Xeon 7500.

Kapitoly článku

Procesor nabízí více než 20 nových funkcí zlepšujících spolehlivost. Díky skvělé škálovatelnosti je možné vytvořit platformy o dvou procesorech až po systémy osazené 256 čipy. Nové servery se vyznačují čtyřnásobným nárůstem paměťové kapacity (až 1 TB v konfiguraci o čtyřech procesorech); bylo dosaženo osminásobného nárůstu paměťové pásmové šířky. Zároveň tak lze ušetřit až 92 % odhadovaných nákladů na energii a dosáhnout lepší návratnosti investice

Jde o první procesor Xeon vybavený funkcí Machine Clerk Architecture (MCA) Recovery, tedy funkcí, která procesoru umožňuje spolupracovat s operačním systémem a virtuálním správcem počítače. Díky tomu je schopna opravovat jinak fatální systémové chyby. Tato funkce byla dosud k dispozici pouze u rodiny procesorů Intel Itanium a u procesorů RISC.

Řada procesorů Intel Xeon nabízí škálovatelnost, a to díky modulárním stavebním blokům, které jsou propojovány technologií Intel QuickPath. Ta umožňuje vytvářet cenově úsporné a škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady. Společnost Intel rovněž spolupracuje s předními dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s 16 procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB paměti pro nejnáročnější systémy zajišťující provoz těch nejnáročnějších aplikací, jako jsou finanční analýza, numerická předpověď počasí nebo sekvencování genomu.

Rekordní výkon

Procesory Intel Xeon 7500 nabídnou dosud nejvyšší nárůst výkonu v dějinách procesorů Xeon. Nový procesor je průměrně třikrát rychlejší než jeho předchůdce, což bylo ověřeno napříč širokým spektrem testovacích platforem. Nový procesor dosáhl více než dvaceti světových rekordů v testech na platformách Cisco, Dell, Fujitsu, IBM, NEC a SIG.

Nová řada procesorů nabízí až osmkrát větší šířku paměťového pásma a čtyřnásobnou kapacitu paměti než řada Intel Xeon 7400. Nové procesory nabídnou na čtyřsoketové platformě podporu až pro 1 TB  paměti.

Řada procesorů Intel Xeon 7500 je nabízena ve čtyřjádrových, šestijádrových a osmijádrových verzích, které mají díky technologii Intel Hyper-Threading dvojnásobný počet vláken. Levnější řešení pro dvoučipové servery s vysokými nároky na paměť nabízí řada Intel Xeon 6500.

Detaily produktu

Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 podporuje až osm integrovaných jader a 16 vláken. Lze ji rozšířit až na 32 jader a 64 vláken na jednu čtyřčipovou platformu, anebo 64 jader a 128 vláken na osmičipovou platformu. Procesory se dodávají s frekvencí až 2,66 GHz a s vyrovnávací pamětí 24 MB Intel Smart Cache, čtyřmi linky Intel QPI a technologií Intel Turbo Boost. Procesory dosahují TDP (Thermal Design Point) na úrovni od 95 do 130 wattů.

Procesor Intel Xeon X7560 s osmi jádry a 24 MB cache paměti je určen po paralelní, datově náročný provoz. Intel Xeon X7542 je frekvenčně optimalizovaný procesor o šesti jádrech. Dosahuje rychlosti 2,66 GHz a je určen pro vysoce náročné výpočetní aplikace zejména v oblasti vědy a finančních služeb.

Cena a dostupnost

Od dnešního dne budou představovány první systémy postavené na procesorech Intel Xeon 7500/6500. Mezi výrobci jsou zastoupeny společnosti Bull, Cisco, Cray, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Inspur, NEC, Oracle, SGI, Supermicro a Quanta. Ceny procesorů řady Intel Xeon 7500 a 6500 jsou v rozpětí od 744 do 3692 dolarů při odběru 1000 kusů. Další informace naleznete na internetové stránce www.intel.com/server.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud