Jakkoliv nejsou poslední varianty koronaviru zdaleka tak smrtící jako ty loňské a předloňské, drží se Čína stále velmi tvrdé strategie – kompletní vymýcení Covidu 19 na jejím území. Nese to s sebou nekompromisní postupy a opatření. Jedním z nich je i uzavřený výrobní cyklus, kterého se drží i společnost Quanta, jež je jedním z dodavatelů Applu.
Uzavřený výrobní cyklus vypadá tak, že pracovníci jsou v areálu továrny neustále, a to i mimo pracovní dobu. Nejčastěji fungují v měsíčních turnusech, během kterých nikdo nevstupuje do závodu a nikdo ho také nesmí opustit. V okamžiku, kdy se u někoho onemocnění potvrdí, je okamžitě poslán do karanténního centra. Pracovníci jsou tedy pod obrovským tlakem a práce bez možnosti vidět své blízké nebo třeba i jen opustit hlídaný areál továrny je logicky frustrující.
A přesně takto to funguje i v továrně Quanta v Šanghaji. Dělníci pracují, odpočívají i spí v jednom oploceném areálu. Vše eskalovalo poté, co se do výroby měli vrátit dělníci z karantény, kteří sice byli již negativní, nicméně ostatní k nim měli nedůvěru vlivem nepříliš spolehlivého screeningu. Nejhorší varianta byla, že epidemie propukne uvnitř továrny, což by vyústilo v kompletní uzavření, kdy by nikdo nesměl areál opustit, dokud epidemie neskončí. Dělníci by se tak nemohli shledat se svými rodinami ani po skončení turnusu, tedy klidně po několik měsíců. A právě informace o tom, že následující den k takové uzávěře dojde, se začala mezi lidmi v továrně šířit.
Nakonec se stalo, co muselo. Zaměstnancům došla trpělivost a doslova se vzbouřili. Přes turnikety a bariéry si to zamířili ven, padla při tom samozřejmě sem tam nějaká facka nebo rána pěstí. Jak celá situace skončila, to je s ohledem na informační embargo předmětem spekulací, ale z dostupných zdrojů víme, že výroba klesla na zhruba 30 %.
| Zdroj: YouTube/Brisk Shenzhen, "Shanghai DafengElectronics Factory Everyone receives the news that tomorrow will lockdown Dafeng "
Důsledky pocítí především ti, kteří čekají na MacBook Pro. Je dost pravděpodobné, že objednávka nabere zpoždění. Někteří zákazníci na svůj počítač čekají už od února a dá se očekávat, že Apple jim ho dodá až v červnu.
Zdroj: 9to5mac