Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vysoce výkonný 4K foto&video Lumix G kompaktních rozměrů

redakce 14.02.2018

Společnost Panasonic dnes představuje nový digitální systémový kompaktní fotoaparát, malý, štíhlý a svižný Lumix GX9.

Zájemci se mohou těšit na kvalitní realistické snímky s vynikající kresbou detailů a výtečným barevným podáním. Lumix GX9 navazuje na tradici velmi dobrých systémových kompaktů značky a nabízí amatérským uživatelům tak bohatou funkční výbavu, že se fotografování prakticky mění v profesionální zážitek. Díky kompaktnímu provedení a vyspělé technologii lze Lumix GX9 doporučit zejména nadšeným adeptům streetové fotografie.

Snímač Digital Live MOS s rozlišením 20,3 MPix nemá antialiasingový filtr, což znamená ostřejší kresbu detailů a také plynulejší tonální přechody mezi jasy a stíny. O optimální tonální a barevné podání se stará systém 3D Colour Control, který hodnotí samostatně jas, odstín a sytost barev a díky tomu dosahuje zcela věrné reprodukce v jasech i stínech. Pomáhá to zejména odstínům pleti, případně obloze. Díky obrazovému procesoru Venus Engine jsou fotografie plné detailů a přitom působí přirozeně. Ani ve slabém světle se není třeba bát přílišného šumu, stará se o to technologie Multi Process Noise Reduction. Dokáže šum spolehlivě odstínit a odstranit, aniž by utrpěly detaily kresby.

Automatické ostření metodou porovnávání kontrastu využívá originální technologii Depth From Defocus (DFD) a vyniká jak rychlostí, tak přesností. Digitální signál mezi fotoaparátem a objektivem se přenáší rychlostí až 240x za sekundu (fps). Ostření tak trvá pouhou 0,07 s. S tím souvisí i rychlé sekvenční snímání 9 snímků/s při jednorázovém zaostření předem (AFS), 6 obrázků/s při ostření kontinuálním (AFC), kdy fotoaparát neustále přeostřuje na objekt v pohybu.

Při ostření je k dispozici celá řada vyspělých funkcí, například rozpoznávání tváře nebo očí nebo možnost ostřit do libovolného místa na displeji. Díky sofistikovanému režimu pro fotografování ve slabém světle dovede fotoaparát spolehlivě automaticky ostřit až do hodnoty -4 EV bez asistenčního přisvícení. V režimu Starlight AF lze zase automaticky ostřit na hvězdy na noční obloze, protože Lumix GX9 dokáže přesně vyhodnotit kontrast i na nepatrné ploše.

Mezi další zajímavé novinky patří originální konstrukce elektronického hledáčku – je výklopný až o 80 stupňů, což pomáhá při fotografování objektů nízko nad zemí. Díky senzoru oka začne fotoaparát ostřit okamžitě, když jej uživatel přiloží k oku, aby nepromarnil ani zlomek vteřiny. Hledáček má rozlišení 2,76 megapixelů a pokrývá 100 % záběru, poměr jeho stran činí 16:9, poměr zvětšení pak 1,39x / 0.7x (ekvivalent 35 mm fotoaparátu).

Z úsporných důvodů je fotoaparát vybaven novou funkcí – automatickým přechodem do režimu spánku poté, co ho na určitou dobu oddálíme od oka. Stačí ovšem namáčknout spoušť do poloviny a přístroj se rázem zase probudí. I tato funkce přispívá k tomu, že baterie vydrží až 900 snímků na jedno nabití.

Nový je i dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm, 1,24 megapixely a náklonem nahoru (o 80 stupňů) a dolů (o 45 stupňů). S ním se z nezvyklých úhlů fotí ještě snáz než s hledáčkem. Funkce Live View Boost umožňuje kontrolovat na displeji kompozici dokonce i v naprosté tmě (zvýší se citlivost displeje).

Při fotografování ve slabém světle přijde mimořádně vhod pětiosý stabilizátor Dual I.S. Kombinuje v sobě stabilizační systémy B.I.S. (Body Image Stabilizer, pohyb v pěti osách) a O.I.S. (Optical Image Stabilizer, pohyb ve 2 osách) a zabraňuje tak rozostření obrazu vlivem výrazného chvění. Lze tak fotografovat s časem až o 4 EV delším než bez stabilizátoru. Kromě fotografování ve slabém světle se stabilizátor hodí v mnoha situacích s krátkým i dlouhým ohniskem.

Rozostření vlivem chvění uvnitř fotoaparátu eliminuje i nová elektromagnetická závěrka – mechanismus snižující riziko chvění vlivem pohybu závěrky až o 90 %. Při streetovém focení reportáží často záleží i na diskrétnosti, takže výrobci zapracovali i na odhlučnění mechanické závěrky.

V tzv. tichém režimu fotoaparát automaticky přepne na závěrku elektronickou a vypne veškeré provozní zvuky (ostření apod.), ale také blesk a asistenční přisvícení. Tato praktická funkce se při street a diskrétní fotografii a dalších podobných příležitostech velice hodí.

Díky rychlému obrazovému procesoru zvládá Lumix GX9 natáčet kvalitní videozáznamy v rozlišení 4K (3840x2160 bodů frekvencí 30p / 25p (50Hz Area) případně 30p (60Hz Area), případně 24p ve formátu MP4. Funkce 4K PHOTO navíc umožňuje ukládat jednotlivá okénka z videozáznamu natočeného rychlostí 30 sn/s coby samostatné snímky v rozlišení 8 MPix.

Do funkční výbavy patří i oblíbený režim Post Focus aneb dodatečné ostření, k němuž dochází až po fotografování. Fotoaparát během natáčení v režimu 4K PHOTO postupně ostří do různých rovin a fotograf si pak vybere záběr, který mu vyhovuje.

Funkce Focus Stacking umožňuje skládat záběry s různou rovinou ostření jeden na druhý a dosáhnout tak větší hloubky ostrosti, než umožňuje aktuální nastavení expozičních hodnot. To se hodí především při makrofotografii, ať už fotografujeme hmyz, květiny či jiné malé objekty. Ty se totiž při běžném fotografování do hloubky ostrosti nevejdou, což Focus Stacking řeší. Lze jej i automaticky propojit se zmíněnou funkcí Post Focus.

Mezi další zajímavé funkce patří i Light Composition, nová součást režimu 4K PHOTO. Také zde se jedná o skládané fotografie, tentokrát podle nejjasnějších pixelů. Hodí se to například při fotografování ohňostrojů nebo nočních scén, záběry jsou působivější a dramatičtější.

Pro milovníky videozáznamů je určená funkce 4K Live Cropping, usnadňující panning nebo zoomování během natáčení. Při panningu si uživatel stanoví počáteční a konečný úhel záběru a fotoaparát uloží záběr automaticky, takže není třeba nic měřit. Při zoomování lze rovněž nastavit cílový úhel záběru (resp. ohniskovou vzdálenost) předem. Díky digitální technologii je zoomování dokonale plynulé, protože se s objektivem fyzicky nehýbe.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme