Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vzniká Fórum pro otevřená data

redakce 30.05.2013

Za posledních pět let vznikly na světě tisíce aplikací, nabízejících společensky prospěšné a ekonomicky přínosné služby. Řada z nich je postavena na využití tzv. otevřených dat veřejné správy nebo komerčních subjektů.

Fond Otakara Motejla, Fakulta informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakulta UK proto společně zakládají Fórum pro otevřená data. Jeho klíčovým úkolem je ukázat možnosti využití otevřených dat v praxi a poskytovat veřejné správě i široké veřejnosti metodickou a konzultační podporu.

Program Fóra pro otevřená data nabývá na důležitosti i proto, že Evropská komise schválila aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Aktualizace musí projít hlasováním v Evropském parlamentu, a jakmile začne směrnice platit, jednotlivé státy EU budou muset její obsah integrovat do svých zákonů během následujícího roku a půl. Přelomovou direktivu pro otevřená data zveřejnil i americký prezident Barack Obama.

Fórum zahajuje svou činnost soutěží Společně otevíráme data, která v listopadu ocení nejlepší studentské a veřejné aplikace využívající otevřená data pro společensky prospěšné služby. Partnerem soutěže je společnost CZ.NIC a její výkonný ředitel Ondřej Filip předsedou odborné poroty, která bude hodnotit přihlášené aplikace. Fórum rovněž plánuje spustit pilotní projekty otevření dat pro veřejnost ve vybrané státní instituci a městě přibližně s 50 000 obyvateli.

Otevřená data jsou podle NERV, MPO a OECD předpokladem zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Jejich ekonomický přínos a úspory, jež mohou přinést, odhadují různé studie:

  • Otevřená data veřejného sektoru mohou ekonomice v EU každoročně přinést až 40 miliard EUR (studie EU z r. 2011).
  • 16 miliard liber dosáhl ekonomický přínos využití dat veřejného sektoru v roce 2011 (odhad vlády Velké Británie, National Audit Office, 2012).
  • Hodnota datasetů uvolněných ve Velké Británii dosahuje 2 miliardy liber ročně (analýza Rufuse Pollocka, ředitele Open Knowledge Foundation, pro britskou vládu).
  • Otevřená data mohou ušetřit vyspělým západním ekonomikám 100 miliard eur ročně na straně institucí a dalších 450 miliard u jejich klientů (McKinsey&Company).
  • Úspory státu Kalifornie dosáhly 20 milionů dolarů díky upozorněním na nepotřebné veřejné výdaje, na něž poukázali návštěvníci portálu zaměřeného na zvyšování transparentnosti (studie Capgemini Consulting).

Způsoby a metodami výpočtu přínosů a nákladů na publikaci a využití otevřených dat u nás se zabývá Fakulta informatiky a statistiky VŠE v rámci projektu Ekonomické modely otevřených dat. Náklady na otevření dat, tzn. na jejich umístění na internetu, nemusí být vysoké.

O faktu, že zájem o otevřená data roste, svědčí i čísla z Velké Británie, která před třemi lety začala otevírat velké množství veřejných informací. Dnes má 37 500 datasetů (data.gov.uk, www.ons.gov.uk a data.london.gov.uk). Největší zájem je o ekonomické a demografické údaje, pracovní trh, správu, provoz vlády, byznys a nemocnost. Průměrný počet zhlédnutých stránek datových souborů na data.gov.uk za období 01/10 – 10/12 vzrostl o 285 % a celkový počet downloadů o 166 %.

Fond Otakara Motejla, VŠE a MFF UK se problematikou otevřených a propojitelných dat zabývají dlouhodobě. Fond Otakara Motejla se v roce 2011 stal konzultantem Úřadu vlády a iniciátorem prosazení otevřených dat do akčního plánu vlády v rámci Partnerství pro otevřené vládnutí a vládní strategie proti korupci pro r. 2013–14. Vloni byla díky projektům podpořeným Fondem ve strojově čitelné formě zpřístupněna parlamentní databáze Poslanecké sněmovny.

Mezi klíčové aktivity VŠE a MFF UK patří EU FP7 projekt LOD2 Creating Knowledge out of Interlinked Data, iniciativa www.OpenData.cz, spolupráce na Koncepci katalogizace otevřených dat veřejné správy ČR pro Úřad vlády ČR, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo pro místní rozvoj (r. 2012) a tvorbu Metodiky publikace otevřených dat VS ČR.open

 

Zdroj: TZ Fondu Otakara Motejla.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme