Přejít k hlavnímu obsahu

Whonix

Martin Kučera 21.05.2022

Od základu zabezpečený operační systém, se kterým se dá bezpečně surfovat po internetu. Aby z těchto výhod mohli těžit také uživatelé Windows, stačí jej spustit ve Virtual Boxu. ("Free verze - Chip 06/2022.")          

Pokud chcete dosáhnout na svém počítači vyššího zabezpečení, máte na výběr z různých speciálních operačních systémů. Whonix je jedním z nich!

Operační systém Whonix je zaměřený na naprostou anonymitu uživatele při práci na internetu. Na rozdíl od obvyklých řešení, která používají šifrované VPN a browsery v sandboxem vyhražených částech systému, jde Whonix ještě dál. Všechna připojení jsou vynuceně vedena pomocí modulu Gateway přes síť Tor. Pro surfování a práci pak použijete Whonix Workstation, což je Linux s obvyklým grafickým prostředím. Chip připravil obraz OVA pro VirtualBox a návod, pomocí kterého je zprovoznění Whonixu otázkou několika minut.

Pro větší zabezpečení počítače máte na výběr mezi různými speciálními operačními systémy. Nevýhodou je, že přepínání mezi Windows a jednotlivými alternativami bývá komplikované. Whonix na to jde jinak: nabízí zabezpečení přímo pod Windows prostřednictvím virtuálního počítače.

Program je možné pořídit prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 99 korun >> a získanému přístupu k »On-line DVD«.

Pokud si ho chcete vyzkoušet, je potřeba nejdříve instalovat aktuální verzi VirtualBoxu. Umožňuje pod Windows spouštět další operační systémy a snadno mezi nimi přepínat, podobně jako v případě běžících programů.

Samotný systém Whonix se skládá ze dvou částí, které se instalují najednou. Jedná se o soubor OVA, uvnitř kterého jsou dva připravené virtuální počítače. Ve VirtualBoxu nejprve klikněte na »File« a poté na »Import Appliance«. Nyní nechte průvodce VirtualBoxu, aby vás provedl instalací. Nemusíte upravovat žádná nastavení, stačí jen vše proklikat.

Ve VirtualBoxu se pak objeví dva nové systémy – Whonix Gateway a Whonix Workstation. V dřívějších verzích Whonixu bylo nutné je instalovat jednotlivě, nyní je to mnohem jednodušší.

Spusťte oba virtuální počítače tak, že nejprve kliknete ve VirtualBoxu na Gateway, a poté vyberete možnost »Start«. Postupujte podle průvodce, který vás připojí k síti Tor. Kromě funkce brány firewall je to vše, co Gateway bude dělat. Okno nemusí být viditelné, pro větší přehlednost jej klidně minimalizujte.

Poté spusťte Whonix Workstation. Ten je určen pro všechny ostatní činnosti, jako je surfování, posílání e-mailů, chatování, elektronické bankovnictví, sledování videí nebo cokoli jiného, co chcete dělat v zabezpečeném prostředí. Otevře se druhé okno, zobrazující linuxový systém. Klikněte na ikonu v levém dolním rohu plochy XFCE a spusťte webový prohlížeč pro bezpečné surfování.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows 7-11 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená free verze. Licence je určena pro nekomerční použití na libovolný počet počítačů. 

Programová výbava: Whonix nabízí více, než jen internetový prohlížeč. | Zdroj: Whonix

Programová výbava: Whonix nabízí více, než jen internetový prohlížeč. | Zdroj: Whonix

Veškerý internetový provoz probíhá přes síť Tor. | Zdroj: Whonix

Veškerý internetový provoz probíhá přes síť Tor. | Zdroj: Whonix

Pracovní plocha speciálního systému Whonix, která nabízí uživatelům Windows bezpečnost Linuxu. | Zdroj: Whonix

Pracovní plocha speciálního systému Whonix, která nabízí uživatelům Windows bezpečnost Linuxu. | Zdroj: Whonix

Whonix je kompletní operační systém, který jak je vidět z velikosti staženého souboru, nabízí více, než jen surfování. Neváhejte a projděte si zbytek programové výbavy, kterou najdete v nabídce Start v levém horním rohu pod položkou »Aplikace«. Prvními podněty pro širší používání by mohl být zabezpečený messenger nebo poštovní klient, a také anonymní sdílení souborů.

Systém Whonix se spouští automaticky bez žádosti o heslo. Výchozí uživatelské jméno je »user« a heslo »changeme«. Spusťte terminál a zadejte příkaz »sudo passwd user« pro změnu uživatelského hesla pro přednastaveného uživatele.

Seznam všech plných verzí v Chipu 06/2022

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2022

 

 
 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme