Při uvedení Windows 10 se strhla okolo bezpečnosti tohoto systému značná mediální hysterie – a to u celé řady lidí vyvolalo negativní ohlasy i v oblasti, kde to bylo naprosto zbytečné a hloupé. Mezi ně patří například funkce Inteligentní Wi-Fi, která získala nálepku – „hrozně nebezpečné“. O co ve skutečnosti jde?
Myšlenka vedoucí k této funkci byla naprosto jednoduchá – každý den se připojujete k celé řadě sítí, které mohou být užitečné i pro vaše přátele. V restauracích, knihovnách, vlacích, autobusech… všude tam můžete narazit na bezplatné připojení, které lze po zadání hesla bez omezení využívat. Abyste ale heslo získali, musíte se zeptat řidiče, číšníka, najít papír kde je napsané – a právě tento problém řešila Inteligentní Wi-Fi – stačilo, aby heslo získal jediný člověk a nasdílel ho svým přátelům. Výhrady k této funkci se ale zakládaly na její neznalosti a bizarnímu přístupu k soukromé:
1) Aktivace této funkce neznamenala to, že se budou automaticky sdílet VŠECHNA hesla. Vždy bylo nutné manuálně povolit sdílení přístupu k dané síti. Se svými přáteli jste se tak mohli podělit například jen o hesla k síti ve fastfoodu, kde se pravidelně vídáte, zatímco heslo k domácí síti mhlo i nadále zůstat vašim tajemstvím.
2) Nikdy se nesdílela přímo hesla. Princip byl následující: Hesla, která se rozhodnete sdílet, se pošlou přes šifrované připojení na server Microsoftu, kde se uloží v zašifrovaném souboru, a pak se přes HTTPS připojení pošlou na počítače nebo telefony vašich kontaktů, kteří používají funkci Inteligentní Wi-Fi.
3) Velké množství lidí má na sociálních lidí jako přátele označeny lidi, které nezná, protože automaticky odklikávají všechny žádosti.
Kompletní seznam novinek z aktualizace 14342 najdete na webu Microsoftu: