Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 10 (konečně?) předjely Windows 7

redakce 04.01.2019

Téměř tři a půl roku po vydání Windows 10 minulý měsíc předčily své podnikové předchůdce, Windows 7, jako nejoblíbenější operační systém na planetě. Windows 10 nyní používá na 45,5 % všech počítačů se systémem Windows.

Podle analytiků Windows 10 v prosinci vyskočily o 1,1 procentního bodu v uživatelském podílu, přičemž se zvýšil jejich podíl na 39,2 % ve všech osobních počítačích a 45,5 % ve všech počítačích se systémem Windows. Druhé číslo je větší než první, protože systém Windows nepohání všechny počítače, v prosinci fungoval systém Windows na 86 % světových systémů. Na zbytku, tedy 14 %, běžel MacOS, Linux nebo Chrome OS v sestupném pořadí.

Mezitím Windows 7 ztratily v minulém měsíci dva procentní body, což je čtyřnásobek ztráty v listopadu a největší měsíční pokles za více než rok. Windows 7 tak skončil v závěru roku 2018 na 36,9 % všech osobních počítačů a 42,8 % všech počítačů se systémem Windows.

Okamžik, kdy Windows 10 vyměnil Windows 7 – přechodový bod – přišel o měsíc později, než se předpokládalo ještě před dvěma měsíci.

A jak to tedy bude s Windows 7?

Poslední migrace od Windows XP na Windows 7 proběhla v srpnu 2012 nebo 20 měsíců před odchodem Windows XP do důchodu v dubnu 2014. Windows 7 se do důchodu chystají – podle dosud stanoveného termínu – dne 14. ledna 2020.

V tento den by mělo na světě běžet asi do 36 % všech počítačů s Windows 7, zatímco se předpokládá, že Windows 10 by to měl dotáhnout na 55 % všech počítačů. Pro srovnání, Windows XP představoval 29 % všech Windows PC, když bylo upuštěno od jeho podpory.

Šest měsíců po vypršení podpory systému Windows 7 by měl systém stále běžet na 32 % až 33 % všech počítačů se systémem Windows. Do té doby se podíl Windows 10 zvýší na přibližně 59 %. V tu dobu tedy bude spousta osobních počítačů se zastarávajícím systémem Windows 7 bez bezpečnostních aktualizací.

Společnost Microsoft nabídne dočasné řešení podnikům s operačním systémem Windows 7 Professional nebo Windows 7 Enterprise aktualizací zabezpečení systému Windows 7 (ESU) po vyřazení do důchodu, které oznámil v září roku 2018.

Nástup Windows 10 byl mnohem pomalejší než u Windows 7

Dokonce ani s bezplatnou nabídkou upgradu Microsoft Windows 10 po dobu prvních 12 měsíců nikdy nebyl tento nový operační systém schopen držet krok s nástupem, nastaveným Windows 7 o šest let dříve.

V prvních třech kalendářních rocích po debutu systému Windows 7 – tedy v letech 2010, 2011 a 2012 – Windows 7 přidávala ročně v růstu podílu celkem 16, 15 a 8 procentních bodů, celkem za tři roky to bylo 39 bodů uživatelského podílu.

Systém Windows 10 však přidal pouze 14, 9 a 6 procentních bodů – celkem 29 % - během svého tříletého náběhu po uvedení v letech 2016, 2017 a 2018. Systém Windows 10 se tedy nikdy nepřiblížil v růstu ke svému předchůdci, ať ročně po dobu tří let nebo celkově za tři roky. Windows 10 nebyl schopen udržet vysoké objemy růstu ve srovnání se systémem Windows 7: Nástup Windows 10 se v druhém roce dramaticky zpomalil, a i třetí rok byl pod úrovní růstu svého předchůdce, Windows 7.

Při pohledu na podíly operačních systémů z jiného pohledu, než jsou rozbory analytických dodavatelských společností Net Application, ze kterých vychází horní část úvahy (v tomto případě se počítá podíl tak, že při návštěvě webů spolupracujících společností se snímá z webového prohlížeče návštěvníka použitý operační systém), v prosincových datech se uživatelský podíl Windows opět snížil a poklesl o osm desetin procentního bodu – je to dokonce nejvíce od listopadu roku 2017 – na 86 %. Společný podíl všech edic MacOS a OS X přidal devět desetin procentního bodu k celkovému uživatelskému podílu, který skončil v roce na úrovni 10,7 %, což je dosud rekordní hodnota pro operační systém Apple. Uživatelský podíl v systému Linux vzrostl o sedm desetin procent na 2,8 % a systém Chrome OS s 0,3 %.

(Podle údajů, zveřejněných CTA)

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme