Program Windows Defender je považován za štíhlý virový skener. Je integrován do Windows a obvykle funguje zcela nenápadně. Výpočetním výkonem ale zrovna moc nešetří. Jiná ochranná řešení jsou mnohem úspornější.
Softwarový vývojář Kevin Glynn odhalil problém, v jehož důsledku Windows Defender zbytečně odebírá energii procesorům Intel. Údajně se o tom ví od roku 2008 a týká se to milionů počítačů po celém světě.
O šest procent méně výkonu
Defender mění nastavení procesoru a spotřebovává tak více energie, než je nutné. | Zdroj: Counter Control
Problém se projevil v benchmarkových testech při měření procesoru Core i9-10850K nástrojem Cinebench: při frekvenci 5 GHz náhle ztratil 1000 bodů. To je přibližně 6 % výkonu. K podobnému poklesu výkonu údajně dochází už od osmé generace procesoru Core i. Čipů AMD se problém netýká.
Podle Glynnových zjištění Windows Defender opakovaně přebírá kontrolu nad všemi sedmi dostupnými čítači výkonu v procesorech (HPC – Hardware Performance Counters) a nastavuje je do režimu, který spotřebovává zbytečně velké množství prostředků. Pokud tento režim nějaký jiný program opět změní, Defender se stáhne aniž by to mělo jakýkoliv vliv na omezení poskytované ochrany.
Uvolnění brzdy Defenderu
Pomocí nástroje ThrottleStop jde funkci Defenderu potlačit. | Zdroj: ThrottleStop
Problém s chováním programu Windows Defender je v tom, že není jasné, kdy si zbytečně nárokuje nepotřebné prostředky a k čemu je to vlastně dobré.
Jedním z řešení může být vypnout ochranu v reálném čase nebo použít alternativní virový skener. Vypnutí ochrany není zrovna dobrý nápad, ale ani změna nástroje antivirové ochrany není nezbytně nutná.
Glynn přidal do svého nástroje pro přetaktování, ThrottleStop, novou funkci s názvem "Windows Defender Boost". Pokud je aktivní, problém s Defenderem zmizí. Samotný nástroj můžete hned poté zavřít.
Microsoft by to měl prověřit
Vývojáři se podařilo v programu Windows Defender odhalit chybu, která už mnoho let zbytečně snižuje výkon procesorů Intel. Oprava sice existuje, ale měl by se na to podívat především Microsoft a vysvětlit, o co přesně jde, a pokud se skutečně jedná o chybu, poskytnout odpovídající aktualizaci. Na ochranu prostřednictvím Windows Defenderu spoléhá mnoho milionů uživatelů.
Zdroj: TechPowerUp, ThrottleStop