Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows se nechtějí spustit: bezplatný nástroj zachrání váš systém

Jiří Palyza 11.03.2021

Noční můra, která je mnohým známá. Windows se nechtějí spustit. Příčin může být mnoho – od vadné aktualizace hardwaru nebo softwaru až po chyby na disku. Když selžou i nástroje, které pro svou vlastní obnovu nabízí sám operační systém, jde do tuhého.

Přesně pro takové situace byl vyvinut nástroj System-Rescue. Verze záchranného programu, který je na bázi Linuxu, obsahuje v nové verzi 8 mnoho aktualizací. Pokud Windows odmítnou pracovat a už je nejde uvést do života jejich vlastními prostředky, je kromě zachování klidu na místě i správný nástroj. Snad budete mít pro takový případ zálohována svá data, a pokud máte zálohovaný celý systém, neměl by být problém jej znovu načíst. V opačném případě bude nutné kompletně přeinstalovat celá Windows.

Je tady ale ještě jedna možnost. Pomocí nouzového systému System-Rescue můžete v nejlepším případě svá data zachránit, opravit některou z chyb a vyhledat, zda příčinou problému nebyl škodlivý malware.

systemrescue-logo

System-Rescue 8.0.0 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Malý pomocník pro případy, kdy už se Windows nechtějí spustit. Jeho pomocí byste opět mohli počítač uvést do provozu.

 

System-Rescue: co se skrývá v nové verzi

systemrescue

| Zdroj: System-Rescue

S aktualizací na verzi 8 bylo jádro programu System-Rescue aktualizováno na dlouhodobě podporovaný Linux 5.10.20. Kromě dalších aktualizací nástrojů pro vytváření oddílů, souborových systémů a grafického prostředí XFCE byl také přidán nástroj "Paperkey". S jeho pomocí si nyní můžete vytisknout soukromé klíče.

Tip: pomocí nástroje Rufus můžete nouzový systém snadno zkopírovat a zavádět jej při spuštění přímo z USB flash disku. Aby to fungovalo, je ale potřeba na novějších systémech s funkcí Secure Boot přímo v UEFI tuto funkci deaktivovat. Při spuštění si vyberete požadované rozložení klávesnice, a poté stačí do příkazového řádku zadat »startx«. Tím dojde ke spuštění grafického rozhraní nástroje. Postup, jak zkopírovat soubor ISO nástroje System-Rescue" na USB flash disk přímo od vývojářů, najdete na webové stránce system-rescue.org.

rufus-logo

Rufus 3.13

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí freewarového nástroje Rufus snadno formátujete USB flash disky a vytvoříte si bootovací disky s operačními systémy.

 

Záchrana souborů

gparted

Identifikace Windows: oddíly nastavené ve Windows lze nyní rozpoznat také pomocí nástroje GParted. | Zdroj: System-Rescue/GParted

Pokud jste selhání Windows zachytili čerstvě, první myšlenkou by měla být záchrana důležitých souborů. Chcete-li to provést, musíte začít spuštěním počítače ze záchranného média, a poté získat přístup k oddílům Windows s právy zápisu.

K realizaci je potřeba znát schéma rozdělení oddílů. Stačí kliknout na ikonu myši v levém spodním rohu a otevře se nabídka Start. V části »System« vyberte položku »GParted«. Pokud vyberete správný pevný disk, měli byste nyní vidět přidružené oddíly NTFS. Windows 10 obvykle vytváří i nouzový oddíl, takže byste ve většině případů zde měli vidět alespoň dva oddíly.

V prvním sloupci najdete důležité informace o oddílu, na obrázku výše jsou označené jako /dev/sda1 a /dev/sda2. Pomocí nabídky »System/Xfce Terminal« spusťte prostředí příkazového řádku a zadejte příkaz »ntfs-3g /dev/sda2 /mnt/windows«. Pokud máte jiné rozložení diskových oddílů s jiným označením, musíte odpovídajícím způsobem příkaz upravit. Detailní popis najdete na webových stránkách programu »www.system-rescue.org/manual/Mounting_ntfs_filesystems/«. Nyní můžete data z oddílu Windows zachránit, například je zkopírovat do externího úložiště, načíst do Dropboxu nebo jiné cloudové služby. Pomůže vám v tom vestavěný prohlížeč Firefox.

Oprava systému

partitionfix

Nalezení chyb: problémy s oddíly můžete vyřešit prostřednictvím GParted. | Zdroj: System-Rescue/GParted

Poškozený systém Windows lze zálohovat pomocí nástroje Partimage a zkopírovat například do externího úložiště. To může být užitečné pro další záchranné práce. V prostředí GParted můžete opravit rozbité oddíly. Oba nástroje najdete v nabídce Start v části »System«. Nalezené souborové systémy se zobrazí v přehledu GParted. Obnovu dat můžete spustit ručně pomocí položky hlavní nabídky »Device«.

Alternativy programu System-Rescue

win10pese

WinBuilder Win10PE SE patří mezi nástroje, které využijí zkušenější uživatelé. | Zdroj: Win10PE SE

System-Rescue ale není jediný nouzový systém, kterým můžete opravit svá Windows. Existují minimálně dvě další možnosti.

Známější alternativou je WinBuilder Win10 PE SE. Vytvoření bootovacího DVD nebo USB flash disku je spíš pro zkušenější uživatele. Po rychlém seznámení s programem lze během krátké praxe vytvořit první vlastní záchranný disk.

win10pe-logo

Win10PE SE 2020-03-28

CHIP hodnotí Vyhovující

Freeware vytvoří nouzový systém Windows, který je spustitelný z bootovacího DVD nebo USB flash disku.

mediacreationtool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10 20H2 (říjnová aktualizace) # 19042.631

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Nástroj pro vytváření médií“ (Windows Media Creation Tool) od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10, včetně nejnovější aktualizace z října 2020. Je praktický pro nové instalace a aktualizace systému Windows.

 

Jeden z nejlepších nástrojů poslední pomoci

Každý, kdo někdy zažil úplné zhroucení systému, přesně ví, jak důležité jsou záchranné programy. Možnosti standardních nástrojů Windows se mohou velmi brzy vyčerpat a téma zálohování hraje u mnoha uživatelů Windows pouze druhotnou roli. System-Rescue pak bývá poslední možností, jak se pokusit o záchranu soukromých vzpomínek, především fotografií a videí, předtím, než se tyto soubory nenávratně ztratí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme