Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows Vista poráží Ubuntu a Windows 7

redakce 01.04.2010

Otestovali jsme rychlost nejpoužívanějších operačních systémů a výsledek nás doslova šokoval. Starý systém porazil svého nástupce.

Odborníci se neustále přou, uživatelé se na diskuzních hádají, laici tápou. A otázka je přitom tak snadná: který systém padá nejrychleji?

Rozhodli jsme se otestovat tři systémy nejpoužívanější mezi odborníky a zjistit, který z nich padá nejrychleji. Hned v úvodu je nutné zdůraznit, že všechny systémy byly ve svých původních verzích - bez záplat a aktualizací. A kdo se testu zůčastnil?

  1. Windows 7 RC
  2. Windows Vista
  3. Ubuntu

 

A jak vidí odborníci průběh testu? V prvních chvílích sice Vista lehce zaostala, během necelé sekundy ale ztrátu dohnala a dopadla jednoznačně jako první. S malým zpožením ji následovala Windows 7 a poté i Ubuntu. Původně jsme chtěli do testu zařadit i XP, ale vzhledem k tomu, že jde (pro některé redaktory) o příliš zastaralý systém jsme ji z pelotonu vyřadili. Výsledky testu byly zpracovány v Excelu, grafický materiál pak profesionálním fotoeditoru PaintShop Pro 5.03.

Rychlost padání Windows Vista náz zaujala natolik, že jsme se rozhodli i srovnat krabicovou a klasickou OEM verzi. A výsledek? Krabicová verze tohoto systému padá ještě o něco rychleji než OEM.

 Perličky z testování: Při prvním testu byly rozdíly mezi jednotlivými výsledky téměř minimální, proto jsme se rozhodli přitvrdit a zvýšit nároky na všechny systémy. Jak můžete vidět z naší fotogalerie, všechny systémy padaly minimálně zvýšky 2 metrů!!

 

Vyjádření jednotlivých odborných redaktorů:

 

Petr Kratochvíl (redaktor Chipu):

Mě osobně nejvíc překvapil pád Ubuntu. Z diskuzí na serveru abcLinuxu.cz jsem myslel že vůbec nepadá. Naopak jsem ocenil dlouhodobou práci programátorů Microsoftu - mimo test jsme provedli srovnání i s Windows XP a můžeme zodpovědně říci, že Vista rozhodně padá mnohem rychleji!

 Vratislav Klega (redaktor Chipu):

Z mého pohledu také záleží na uživateli, který operační systém používá. Věřím tomu, že běžnému (bál bych se použít výraz obyčejnému) uživateli by Ubuntu vůbec nespadlo, jelikož by jej ani nenainstaloval. Je však vidět, že Petr Kratochvíl (na fotografii vlevo zády k fotografovi) je zkušený uživatel, kterému operační systémy padají jako na běžícím páse.

Martin Kučera (vedoucí Chip DVD):

Myslím, že pokud by byla v testu použita ostrá verze Windows 7, rozhodně by nespadla až na zem...


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud