Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

YouTube čelí nepříjemným únikům: stále častěji jsou zveřejňovány skryté informace – podezření padá na zaměstnance

Jiří Palyza 08.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Na oblíbeném video kanálu YouTube se stále častěji začínají objevovat uniklé informace. V branži se začíná diskutovat, zda není na vině přístup interních osob z Google, kteří mají práva nahlížet do obsahu na YouTube. Znamenalo by to významné ohrožení soukromí uživatelů.

V některých případech jde skutečně o citlivý obsah: ve stále větší míře se na YouTube začínají objevovat případy, kdy je předčasně zveřejněn obsah, který byl do prostředí YouTube nahrán, ale ještě nebyl publikován – tedy uvolněn pro veřejný přístup. Týká se to zejména exkluzivních upoutávek a firemních oznámení.

Posledním případem, který vyvolal rozruch, byl únik seznamu her bezprostředně po oznámení akce "State of Play" společností Sony.

Existuje podezření, že příčinou úniků je samotný YouTube. V centru pozornosti jsou především zaměstnanci video platformy, kteří jsou obviňování ze zneužívání svých přístupových práv. Jsou podezíráni z toho, že se neoprávněně dostávají k videím v předstihu a informace předávají dál.

Interní dokumenty odhalují bezpečnostní nedostatky ve službě YouTube

Muž sleduje YouTube na tabletu
Video platforma YouTube se potýká s bezpečnostními problémy, při kterých došlo k neúmyslnému úniku dat a jejich zveřejnění.
Zdroj: CardMapr.nl/Unsplash

Výbušná povaha celého incidentu byla ještě umocněna nedávnými zprávami Toma Hendersona ze serveru Insider Gaming a 404 Media. Výsledky jejich výzkumu poukazují na skutečnost, že nedostatky v ochraně a zabezpečení dat ve službě YouTube mohou být staré až šest let.

První náznaky bezpečnostního problému se objevily už v roce 2017, kdy došlo k úniku hry "Yoshi's Crafted World" ještě před jejím oficiálním vydáním. Fotografie zveřejněná na Redditu s adresou administrátora YouTube již tehdy naznačovala interní chybu přístupu.

Problém s únikem se dotkl i youtuberů. Například britský tvůrce videí "KSI" zjistil, že všechny kódy na dárkové karty Amazon v hodnotě 10 000 USD, které chtěl rozdat ve videu, byly uplatněny ještě před jeho zveřejněním. To nakonec vedlo k internímu vyšetřování v YouTube.

Podobné vyústění měl také únik traileru na herní blockbuster GTA VI. Není ale jasné, zda tyto dva incidenty spolu nějak souvisejí.

Mohlo by vás zajímat

Zástupci Google se k celé věci zatím nevyjádřili, ani neoznámili žádná opatření k nápravě bezpečnostních problémů. Jak je to tedy s přístupem zaměstnanců k obsahu YouTube a souvisejícím rizikem předčasného úniku informací prozatím zůstává nejasné.

Zdroj: The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud