Přejít k hlavnímu obsahu

Z Chrome zmizí symbol zámku: jeho zobrazení totiž zdaleka neznamená, že jsou stránky bezpečné

Jiří Palyza 04.05.2023
info ikonka
Zdroj:

Pro mnoho uživatelů je důležité vědět, zda se pohybují na zabezpečených stránkách či nikoliv. Prohlížeč Chrome v současnosti zobrazuje symbol, který může vytvářet falešný pocit bezpečí. Proto brzy zmizí a nahradí ho jiný.

Kapitoly článku

Google chtěl ikonu zámku v adresním řádku prohlížeče Chrome nahradit už dlouho. K realizaci zřejmě dojde v září, a to v rámci širšího přepracování vzhledu nejpoužívanějšího internetového browseru.

Google se odkazuje na skutečnost, že prohlížeče zobrazují ikonu zámku při načítání webových stránek prostřednictvím protokolu HTTPS už od prvních verzí Netscape v 90. letech. V současných dnech se v Chrome pro Windows načítá více než 95 % webů přes HTTPS.

Vzhledem k širokému rozšíření tohoto protokolu chce Google přehodnotit způsob, jakým dává najevo bezpečnostní ochranu v internetovém prohlížeči. Symbol zámku je pozůstatek z doby, kdy protokol HTTPS ještě zdaleka nebyl tolik běžný, jako dnes.

Pokud by tedy ikona náhle zmizela, nemusíte se obávat, že byste surfovali nezabezpečeně.

Symbol zámku brzy z Chromu zmizí: jeho zobrazování není jednoznačnou zárukou bezpečnosti stránek

quay

Zámek bude nahrazen zcela novým symbolem, na který bude třeba si zvyknout. | Zdroj: Chrome/Quay Australia (pozor, jde o podvodný internetový obchod)

Výzkum vývojářů z roku 2021 ukázal, že přesný význam symbolu zámku správně pochopilo pouze 11 % respondentů.

Ono to vlastně ani nic neznamená. Téměř všechny phishingové stránky totiž stejně běží na HTTPS, takže se i v jejich případě zámek zobrazuje. To pak uživatele může vést k mylnému přesvědčení, že jim na takovém webu nemůže hrozit žádné riziko.

Toto nedorozumění je natolik rozšířené, že mnoho organizací včetně FBI zveřejňuje vysvětlení, že ikona zámku zdaleka není ukazatelem toho, že by daný web byl bezpečný.

Google chce nahradit ikonu zámku symbolem, který více připomíná symbol pro ladění či nastavení, a zobrazuje posuvníky. Chce tím vzbudit dojem, že to hned neznamená "důvěryhodnost". Podobně jako na stávající zámek také na nový symbol půjde velmi pravděpodobně kliknout.

Nový symbol by měl pomoci uživatelům lépe porozumět, že po jeho kliknutí se zpřístupní další informace, související s bezpečnostní konkrétní stránky, s možností zkontrolovat oprávnění. Dřívější průzkum také ukázal, že uživatelé často ani neví, že na stávající symbol zámku se dá kliknout, a poté se zobrazí další ovládací prvky.

I po této změně v označování stránek s protokolem HTTPS by Chrome měl weby běžící na HTTP zvýrazňovat jako nezabezpečené.

Uvedená změna symbolů by se měla objevit ve verzi Chrome 117, tedy přibližně na začátku září tohoto roku.

Malá, ale významná inovace

Co vlastně znamenají některé symboly prohlížeče přesně ví jen překvapivě malá část uživatelů. Odstranění ikony zámku z adresního řádku prohlížeče je chytrý krok. Nic netušící uživatelé tak alespoň nebudou mít falešný pocit, že se pohybují na zabezpečeném webu. Podvodné stránky totiž také mohou být vybaveny protokolem HTTPS. Bude zajímavé sledovat, zda tento krok bude následovat i Mozilla se svým Firefoxem.

Zdroj: 9to5googleČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme