Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Za necelý rok Microsoft ukončí podporu Windows 7

redakce 19.01.2019

Nejoblíbenější operační systém Microsoftu, Windows 7, vstoupil v pondělí 14. ledna 2019 do posledního roku svého života.

Tedy, abychom byli přesní, tento operační systém bude žít dál, ale Microsoft jej právě dne 14. ledna roku 2020 přestane podporovat. Microsoft se snaží silou mocí dostat lidi ze sedmiček na desítky, ale moc se mu to nedaří. Příčinou mohou být například vyloženě nepovedené aktualizace, kdy třeba loňská podzimní byla naprosto odstrašujícím případem toho, co všechno se může stát – a dodnes straší dalšími překvapeními nejen své uživatele, ale dává šanci uživatelům jiných operačních systémů, především Linuxu a MacOS, tahat si tričko, že se s takovými divokými věcmi nemohou setkat. Znovu zde ale připomeňme, že Windows je operační systém, nasazený na osobní počítače, hardwaru, mnoha značek z celého světa, kde sice kompatibilita (BIOS a spol.) postoupila k požadovaným 100 %, přesto u některých výrobců této hodnoty nikdy nedosáhla. Můžeme totiž hovořit o tom, že tyto počítače jsou „kompatibilnější“ než jejich konkurenti na trhu. A to se aktualizacím Windows 10 nelíbí, i když kompatibilita se testuje v obrovských halách s většinou na trhu dostupných počítačů…

Trochu to připomíná společnost Nokia, která v dobách své největší slávy tvrdila, že její telefony jsou kompatibilnější než zbytek světa – a tak třeba u takových modelů 7110 (vzpomínáte na Matrix?) nebo 6230 jste třeba nenavázali komunikaci pro hraní „hada“ přes Bluetooth se stroji nejen stejné značky, ale i stejné série…

Ne za vše tedy může Microsoft, ale pokud se podíváte na počítače, které měly největší problémy, byly to povětšině přístroje renomovaných výrobců…

Uživatelů Windows 10 je víc než uživatelů Windows 7

Přesto, jak jsme už psali, počet aktivních uživatelů systému Windows 10 už překročil počet uživatelů Windows 7. Přesto však počet uživatelů, používajících Windows 10 je stále daleko za předpokládanými odhady počtu uživatelů, kterých měl dosáhnout. Pomyslný zlom nastal na konci loňského roku, kdy analytická služba Net Application zveřejnila – jen pro připomenutí –, že v prosinci podíl Windows 10 poskočil o jeden procentní bod na 39,22 %, ale podíl uživatelů Windows 7 propadl hnedle o dva procentní body na 36,9 %. Když si to ale řekneme jinak, stále na třetině všech počítačů běží stále starý a oblíbený systém Windows 7.

Cožpak o to, domácí uživatelé si už většinou změnili sedmičky za desítky, někteří z nich se „v mezičase“ pokusili porozumět „Záhadě hlavolamu“ v podobě Windows 8, které pak trochu opravila verze 8.1, ale až Windows 10 daly prostředí poněkud lidštější tvář ve smyslu, že se vrátily k výzoru „sedmiček“.

Firemní uživatelé v kleštích

Problémem ale jsou firemní uživatelé. Po nárůstu počítačů na konci minulého století, kdy jejich nasazení bylo prezentováno jako všelék, si lidé vyzkoušeli mnoho operačních systémů Microsoftu od příkazové řádky až po Windows, ale firmy přijaly až Windows XP s opravami, tedy SP2 a SP3, další verze byl totální propadák a až Windows 7 se staly tím, co lidem poskytlo bezpečné a spolehlivě pracující prostředí. Přesto se firmy do výměny hardwaru nehrnou – Microsoft jim vyšel vstříc tím, že Windows 10 mají v podstatě stejné hardwarové nároky jako Windows 7. Ale pokud vidíte práci lidí na počítačích z před přelomu století a srovnáte rychlost dnešních počítačů, nemůžete se divit tomu, že lidé jsou smutní a zklamaní. Ale velké korporace i velké firmy, i ty menší prostě nemají peníze na to, aby si mohly dovolit houfně vyměnit všechny stroje najednou. To prostě nejde. Navíc dnešní doba stále hlásá nová hesla, kterými jsou elektronizace, digitalizace, Průmysl 4.0 a kdo ví, co ještě. A firemní pracovníci, zodpovědní za nasazení výpočetní techniky z toho všeho mají „hlavu v pejru“. Nevědí, co budou potřebovat, protože vizionáři různých firem troubí do světa někdy i protichůdné požadavky, ostatně jak to tak chodí, že?

Good Bye Windows 7?

Nicméně na konci první poloviny ledna příštího roku Microsoft zastaví podporu Windows 7 a to i záplatování bezpečnostních děr. Sami ale víme, že i u Windows XP ještě došlo k držení podpory, protože jedna třetina uživatelů všech osobních počítačů je jedna třetina. Takže se očekává, že Microsoft podporu především bezpečnostních incidentů a záplatování takových děr bude držet i nadále.

Ovšem zřejmě pořádně přitáhne opasek. A tuto podporu – v podstatě na přání (On Demand) – zdraží. Proč? Aby donutil k rozhodnutí vskočit na Windows 10 i ty, kteří jsou prozíraví a používají běžně ve firmě TCO, Total Cost of Ownership, náklady na vlastnictví nástrojů po celou dobu jejich životnosti. Zavedením „speciální“ podpory, jak se o ní hovoří, totiž TCO prudce vzroste u počítačů s Windows 7. Nikdo si nebude chtít nechat „sežat“ vnitřek počítače a ukrást data, že? A tak si raději přikoupí jistotu v podobě dražší podpory.

Předpokládáme, že tento rok poroste podíl Windows 10 na trhu poněkud rychleji, než tomu bylo dosud. A Windows 7 budou postupně utlumovány.

Myslím si, že Microsoft by se měl zaměřit na lidskost a přítulnost nových verzí a zahodit „voloviny“, které jsou k ničemu. Lidé potřebují spolehlivý a rychlý systém, provozovatelný i na starších strojích, a ne pojízdnou střelnici plnou blikátek a podobných – sice efektních, ale nic nepřinášejících – věcí.

A ještě něco. Přechytralá Cortana, která měla ve Windows 10 vědět všechno a pomoci se slovní komunikací mezi uživatelem a počítačem, zdá se, zřejmě bude oběšena na síťové šňůře. Proslýchá se totiž, že Microsoft by rád spolupracoval dále v oblasti hlasového ovládání s hlasovými asistenty, kteří zažívají raketový nástup – viz IFA 2018 v Berlíně a CES 2019 v Las Vegas. Takže ve Windows by se měla objevit Alexa od Amazonu a/nebo hlasové ovládání od Googlu. Osobně bych sázel spíše na druhou variantu, protože je za prvé už verze v češtině a za druhé Alexa je poněkud přitroublá, pokud jí nevelíte přesně ve správné spisovné angličtině. To ale jen na okraj.

Kudy povede cestička?

Takže, jinými slovy, máme necelý rok na to, abychom uklidili Windows 7 a rozhodli se, jakou cestou půjdeme dál. Zda se připojíme k Windows 10 nebo budeme více podporovat heterogenní sítě související stále více s principem BYOD (Bring Your Own Device, v podstatě přines si svoje zařízení a pracuj na něm), což je koncept, který přichází spolu s Generací Z, který si své výrobní prostředky nosí s sebou a nespoléhá na hardwarové vykopávky s Windows 7, které jí mnohé i zavedené a světově proslulé společnosti mohou dnes nabídnout. Koncept BYOD, o kterém se tak nějak přestalo poslední dobou mluvit, je totiž dalším akcelerátorem pro odchod Windows 7 z trhu. V mnoha případech se ale jednotky za vyhozený starý počítač nepřičtou do seznamu aktivně používaných strojů s Windows 10. Skončí totiž ve šmelcu a budou nahrazeny třeba počítači jiných značek s jiným operačním systémem nebo stroji, které operační systém nepotřebují a pracují se sítí (Chromebooky). Jejich využití především ve firmách má své opodstatnění – i z hlediska bezpečnosti.

Jsem sám zvědav, jak se bude podíl operačních systémů tento rok měnit…

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme