Přejít k hlavnímu obsahu

Zabezpečení, které každý podceňuje: jak ochránit svůj domácí router?

Jakub Fišer 06.02.2025

V dnešní digitální době je zabezpečení domácí sítě klíčové. Centrum této sítě tvoří váš router nebo modem, který je první linií obrany proti kybernetickým hrozbám. Pojďme se podívat na několik jednoduchých, ale účinných kroků, jak zvýšit bezpečnost vašeho domácího internetu.

Kapitoly článku

Zatímco modemy (coby brána k internetu) nebývají moc často terčem útokům, naopak router (coby internetová brána do vašich zařízení) ano. Proto není na místě podceňovat zabezpečení takto klíčového zařízení, které propojuje celou vaši domácnost s internetem. Pro ideální zabezpečení doporučujeme dodržovat alespoň několik z těchto rad.

Údaje a název sítě

Začněme tím nejzákladnějším – změnou výchozích přihlašovacích údajů. Mnoho uživatelů ponechává původní nastavení od výrobce, což je jako nechat otevřené dveře do domu. Vytvořte si silné, jedinečné heslo. Kombinace velkých a malých písmen, číslic a symbolů; však to znáte, tohle je všude stejné.

Nezapomeňte změnit výchozí název vaší Wi-Fi sítě. „Rodina Novákových“ možná zní přátelsky, ale prozrazuje více, než byste chtěli. Buďte kreativní, využívejte zkratky, ale hlavně se vyhněte osobním údajům.

Připojování kabelu do routeru
info ikonka
Zdroj: Rawpixel.com/Freepik

Vypněte WPS

Většina routerů má celkem solidní firewall a vlastní zabezpečení. Minimálně šifrování v podobě WPA2 nebo WPA3, starší WAP už dnes nedoporučujeme, jsou náchylnější ke kybernetickým útokům a je mnohem snazší je prolomit.

Určitě ale v online samoobsluze pro nastavení vašeho routeru vypněte funkci WPS, pokud ji máte. Jde o rychlé připojení se zařízením pomocí podržení tlačítka na routeru, bez nutnosti vkládat heslo. V některých případech však může jít o bezpečnostní riziko.

Pokročilejší uživatelé mohou zvážit filtrování MAC adres. Tato funkce umožňuje připojení pouze známým zařízením. Není to neprolomitelné, ale přidává další vrstvu ochrany.

Mohlo by vás zajímat

Aktualizace a kontrola

Dalším krokem je aktualizace firmwaru routeru. Výrobci pravidelně vydávají aktualizace, které opravují bezpečnostní chyby. Je to jako očkování pro váš router – chrání ho před novými hrozbami.

Nakonec, pravidelně kontrolujte, jaká zařízení jsou připojena k vaší síti. Pokud objevíte něco podezřelého, můžete toto zařízení blokovat. Rozhodně ale v takovém případě ale změňte heslo. Pokud si s „nezvanými hosty“ nevíte rady, doporučujeme zavolat na infolinku vašeho poskytovatele.

Zdroj: Poda, Nordic, Internetem bezpečně


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme