Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zabezpečení Windows 10: jednoduchý bezplatný nástroj vylepšuje firewall

Jiří Palyza 08.09.2020

Simplewall je doplněk funkcí Windows firewallu, který uživatelům nabízí větší kontrolu konfigurací. Nezabírá ani 1 MB a umí cíleně blokovat programy, sledování Windows 10 a rušivé služby systému. S jeho pomocí je tak relativně snadné systém zabezpečit.

Uživatelé Windows znají projevy firewallu Windows 10 především prostřednictvím vyskakovacích oken, které se občas zobrazí při používání nových nástrojů. Vestavěný firewall je docela užitečný, ale ne všechny jeho možnosti jsou snadno dostupné. Pomocí malého dodatečného nástroje Simplewall to ale jde změnit.

Program neobsadí kapacitu ani 1 MB. Během jeho instalace se objeví varování, což je způsobeno skutečností, že vývojář nepřidává podpis. Vývoj programu lze sledovat na GitHubu. Při nastavování programu si podle potřeby můžete zvolit buď přenosný režim, nebo klasickou instalaci. Pro používání na PC s Windows v tom není žádný velký rozdíl.

Stáhněte si: Simplewall

simplewall

Simplewall 3.2.4

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje si můžete snadno nastavit vlastní pravidla pro funkci firewallu, který je součástí Windows 10.

Stáhněte si

 

Výhody
jednoduchý nástroj
kompaktní a rychlý
editor pravidel
Nevýhody
nemá automatická nastavení pro služby Windows
mnoho dotazování

Pozor, vše je zakázáno

simplewall10

Zablokováno: v prostředí Simplewallu musíte explicitně povolit každý program, který by měl přistupovat na internet. | Zdroj: GitHub/henrypp

Firewall systému Windows pracuje docela nenápadně, což může většině uživatelů vyhovovat. Pokud však nad jejími nastaveními chcete mít větší kontrolu, je dobré popřemýšlet o alternativě. Simplewall spoléhá na řešení Windows Filtering Platform, ale implementuje vlastní sadu pravidel. Protože Windows firewall může běžet v paralelním režimu, je lepší jej vypnout.

V zásadě existují dva přístupy pro použití firewallu: buď je veškerý provoz blokován a jsou výslovně povoleny jen některé programy (whitelist), nebo je povoleno vše a uživatelé cíleně nastaví požadované blokace (blacklist). Simplewall nabízí oba způsoby a jako standard dříve používal whitelist. To se ale změnilo, protože mnoho uživatelů bylo zmateno.

Whitelist používá program i nadále, přesto už není přímo zmiňován. Dříve bylo možné v nastavení přepínat mezi whitelistem a blacklistem, v současnosti to ale (minimálně prostřednictvím nastavitelných režimů) nejde. Pod položkou "Pravidla" v oblasti "Nastavení" lze povolit odchozí či příchozí komunikaci.

Nastavení pravidel

simplewall20

Oznámení: zejména při počátečním nastavování Simplewall vyžaduje od uživatele spoustu rozhodnutí. | Zdroj: GitHub/henrypp

Kliknutím na "Aktivovat filtrování" lze provést několik věcí najednou: aktivuje se sada nastavených pravidel a současně se deaktivuje Windows firewall. Pro všechny, kdo chtějí své nastavení nejprve otestovat, existuje režim "Předběžných pravidel", jejichž nastavení bude platné pouze do následného restartu. Poté jsou zapomenuta.

Po nastavení a aktivaci pravidel se mohou začít objevovat první vyskakovací okna s dotazem, zda by měl být pro určité služby či programy povolen přístup k internetu. Zde Simplewall nedělá žádné kompromisy a blokuje také známé programy, jako například Firefox. U takových oznámení stačí jednoduše potvrdit povolení či blokování. V těchto okamžicích se může stát, že uživatelé ztratí o bránu firewall zájem. Mohou se objevit potvrzovací okna, u kterých není na první pohled vidět, o jaký program či službu se jedná.

Simplewall nemá integrovanou automatizaci pro procesy Windows, bude tedy trvat nějaký čas než zjistíte, které služby potřebují být online. Jakmile počáteční fázi překonáte, sníží se počet dotazů.

Blokování sledování Windows a updatů

simplewall30

Praktické: Simplewall blokuje sledování v prostředí Windows nebo rušivých vyhledávacích služeb. | Zdroj: GitHub/henrypp

Co se týče služeb Windows, zde to Simplewall příliš neusnadňuje a mnoho rozhodnutí ponechává na uživateli. Přeci jen ale v něčem pomůže: v nastavení jsou speciální pravidla, která zabraňují Windows 10 ve sledování. Už jsou aktivována v části zákazů.

V části "Systémová pravidla" můžete povolit nebo zakázat služby, mezi které patří například Vyhledávání ve Windows. V některých případech to může být užitečné, ale také si lze nechtíc zablokovat některé z praktických funkcí. Tady je dobré neblokovat vše, ale postupovat cíleně a rozhodovat se položku po položce.

Pokud se dostanete do situace, kdy už konfiguraci nemůžete nebo nechcete spravovat, je vhodné použít volbu "Deaktivovat filtraci". To je také dobré udělat před odstraněním instalace Simplewallu, jinak budou nastavená pravidla firewallu zachována, ale konfigurační nástroj už nebude k dispozici.

Existuje jednodušší způsob

Simplewall je malý, ale velmi výkonný software, který můžete použít k povolení přístupu konkrétních programů k internetu. Od uživatele to ale vyžaduje spoustu rozhodování, a to zejména na začátku, kdy se bezpečné prostředí teprve vytváří a program v tom moc nepomáhá.

Jiné nástroje, jako například Glasswire ukazují, že to lze udělat i jednodušeji. Procesy Windows jsou jím automaticky rozpoznány a mají přístup k síti. Simplewall není nejjednodušším firewallem, ale zejména pro zkušenější uživatele má rozhodně svůj význam.

mohlo by vás také zajímat: nemusí to být vždy ccleaner – i jiný bezplatný nástroj vyčistí windows velmi důkladně


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme