Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zabírají Windows příliš mnoho místa? Skrytá funkce dokáže systém zmenšit

Jiří Palyza 24.05.2022

Velikost úložného prostoru není problém do okamžiku, kdy se stane nedostatečnou. Pak máme dvě možnosti: buď paměťové úložiště rozšířit, a to ať už přidáním dalšího disku nebo výměnou za větší, nebo vymazat nepotřebné soubory. Windows ale mají skryté funkce, které také vedou k úspoře gigabajtů.

Systém Windows extrémně nabobtnalý není, podle Microsoftu verze 10 v 64bitové variantě zabírá přibližně 15 GB paměti. To ale samo o sobě samozřejmě nestačí. K dispozici je také potřeba mít prostor pro aktualizace, body obnovy systému, dočasné soubory a další.

A to nemluvíme o potřebném prostoru pro další instalované programy. Požadavky na místo vaší instalace si můžete prohlédnout v části "Využití úložiště" systému Windows. V oblasti "Systémové soubory a vyhrazené místo" se například na testovaném notebooku objevila hodnota 31,3 GB, což je trochu více, než je reálná hodnota pro typický systém Windows (přibližně 27 GB).

Vestavěná komprimace CompactOS

compactgui

Příkaz v režimu příkazové řádky ukáže, zda je komprese aktivována, nebo ne. | Zdroj: Windows 10

Když je pevný disk nebo paměťové úložiště SSD zcela plné, nefunguje už nic. Pomocí integrované komprese systému, CompactOS, můžete ve Windows rychle uvolnit alespoň několik GB místa.

Princip je takový, že Windows komprimují systémové soubory a prakticky se zmenšují. K tomu dochází také automaticky, a to když Windows zjistí, že jim dochází volné místo na disku.

Spusťte příkazový řádek s právy správce. Pro dotaz na aktuální stav použijte příkaz »/compactos:query«. Windows mohou odpovědět, že komprese nepřinese pro stávající stav systému žádné výhody. Pak je vhodné kompresi nechat v klidu.

Zmenšení instalace Windows

Chcete-li systémové soubory Windows 10 komprimovat, použijte příkaz »/compactos:always«. Po několika minutách nástroj zobrazí, do jaké míry byl při komprimaci úspěšný.

Microsoft uvádí, že pomocí příkazu můžete z přibližně 15 GB instalace Windows ušetřit 3,7 GB paměťového prostoru.

Z komprese binárních souborů Windows toho moc nezískáte, Funkce je tedy spíš provizorní pro případy, kdy je disk počítače plný a narazili byste na systémovou zeď. V podobných případech ale Windows kompresi aktivují samostatně.

Zrušení komprese

Dá se všimnout, že CompactOS sice ušetří místo, ale stojí to výkon, protože systémové soubory se pro správnou funkci Windows musejí vždy nejprve dekomprimovat. Stojí tedy za to vyzkoušet, zda komprese systému vašim Windows pomáhá, nebo je spíš zpomaluje.

Pokud nevýhody převažují nad výhodami, můžete kompresi zrušit příkazem »compact /compactos:never« .

Použitý příkaz Compact toho ale umí ještě více. Můžete ho použít i ke kompresi složek. K dispozici je dokonce malý nástroj s grafickým rozhraním, který k tomuto účelu můžete použít.

Neušetří mnoho, ale ušetří rychle

CompactOS je docela šikovná skrytá funkce, která uživatelům umožňuje ušetřit několik GB úložného prostoru v souvislosti se systémovými soubory. Vzhledem k tomu, že ji lze snadno a rychle zapnout i vypnout, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zdroj: ImminentFate / CompactGUI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme