Přejít k hlavnímu obsahu

Začátek konce hesel?

Pavel Trousil 04.05.2023
info ikonka
Zdroj:

Google zavádí tzv. přístupové klíče (passkeys). Jednodušší a bezpečnější způsob přihlašování k aplikacím a webům a významný krok k "budoucnosti bez hesel". Nemusíte si už vymýšlet a pamatovat složitá hesla - stačí otisk prstu, PIN, nebo obličej, podobně jako u smartphonu.

Kapitoly článku

Google již nějakou dobu spolupracuje s dalšími společnostmi v oboru (aliance FIDO, kde je třeba i Apple a Microsoft) na jednodušší a bezpečnější alternativě k heslům. Hesla tu s námi sice ještě nějakou dobu budou, ale jejich zapamatování je často frustrující a vystavují nás riziku, pokud se dostanou do nesprávných rukou.

passkey-nahled

Vytvořte si přístupové klíče – nebudete muset zadávat heslo. | Zdroj: screenshot přihlašování do Googlu

Nyní Google den před Světovým dnem hesel, oznámil, že zavedl podporu přístupových klíčů v účtech Googlu na všech hlavních platformách. Je tu tedy i další možnost, kterou mohou lidé používat k přihlašování vedle hesel, dvoufázového ověřování (2FA, 2SV) atd.

passkey3-nahled

K přístupu můžete použít HW klíč, telefon, snímač otisků prstů, nebo jiné zařízení. | Zdroj: screenshot přihlašování do Googlu


Co jsou to přístupové klíče?

Přístupové klíče přináší nový způsob přihlašování k aplikacím a webovým stránkám. Jsou jednodušší na používání a zároveň bezpečnější než hesla, takže uživatelé se již nemusí spoléhat na jména domácích mazlíčků, data narození nebo nechvalně známé "heslo123".

Přístupové klíče fungují na všech hlavních platformách a prohlížečích a umožňují přihlásit se odemknutím svého počítače nebo mobilního zařízení otiskem prstu, rozpoznáním obličeje nebo místním PINem. Na rozdíl od hesel jsou přístupové klíče odolné vůči online útokům, jako je phishing, a jsou také bezpečnější než jednorázové SMS kódy.

passkey2-nahled

Přístupový klíč je hotový. | Zdroj: screenshot přihlašování do Googlu

Na rozdíl od hesel jsou Přístupové klíče pouze na vašich zařízeních. Nelze je zapsat nebo náhodně předat někomu nepovolanému. Když se k účtu Googlu přihlásíte pomocí přístupového klíče, dokazuje to Googlu, že máte přístup ke svému zařízení a jste schopni jej odemknout.

 

Jak to funguje

Ode dneška jsou tedy Přístupové klíče k dispozici pro účty na Googlu. Můžete si to vyzkoušet. Přihlaste se ke svému Google účtu a přejděte na http://g.co/passkeys. Zde si můžete vytvořit nové přístupové klíče. Použít k tomu můžete hardwarový USB klíč, čtečku otisků prstů vašeho notebooku, nebo smarphone.

Pokud se chcete dočasně používat zařízení někoho jiného, ​​můžete k tomu použít přístupový klíč uložený ve vašem telefonu. Na novém zařízení stačí vybrat možnost „použít přístupový klíč z jiného zařízení“ a postupovat podle pokynů. Když potřebujete použít přístupový klíč z telefonu k přihlášení na jiném zařízení, prvním krokem je obvykle naskenování QR kódu zobrazeného tímto zařízením. Zařízení se připojí přes Bluetooth. Na cizím zařízení byste neměli vytvářet přístupový klíč.

passkey4-nahled

Při přihlašování už nemusíte zadávat heslo, ale otisk prstu, obličej, nebo zámek obrazovku. | Zdroj: screenshot přihlašování do Googlu

Některé platformy navíc bezpečně zálohují vaše přístupové klíče a synchronizují je s jinými zařízeními, která vlastníte. Pokud si například vytvoříte přístupový klíč na svém iPhonu, bude tento přístupový klíč k dispozici také na vašich dalších Apple zařízeních, pokud jsou přihlášena ke stejnému účtu iCloud. To vás chrání před uzamčením vašeho účtu v případě ztráty zařízení a usnadňuje vám upgrade z jednoho zařízení na druhé.

U účtů Google Workspace budou mít správci brzy možnost povolit koncovým uživatelům při přihlašování používat Přístupové klíče. Pokud ztratíte zařízení s Přístupovým klíčem k účtu Googlu a domníváte se, že jej může odemknout někdo jiný, můžete Přístupový v nastavení účtu vymazat. Přechod na Přístupové klíče bude nějakou dobu trvat, a proto budou pro účty Googlu stále fungovat i hesla a 2FA.

Zdroj: Blog Google, Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme