Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Žádná náhoda: Proč jsou v Mapách Google záměrně umístěna chybná nebo neexistující místa

Josef Mika 18.07.2023
info ikonka
Zdroj:

Mapy Google jsou jednou z nejoblíbenějších mapových služeb na světě. Přestože je aplikace považována za spolehlivou, často se v ní objevují ulice, které ve skutečnosti prostě neexistují. Každý, kdo zde má podezření na chybu, se ale obvykle mýlí.  Proč Google umísťuje nesprávná místa do svých map záměrně.

Kapitoly článku

V Mapách Google je uvedeno nespočet ulic, takže několik drobných chyb by v zásadě nebylo překvapením. Google však do mapové služby záměrně zabudoval některé chyby, takzvané "Trap Streets": Jedná se o vymyšlené, náhodně pojmenované ulice a místa, která mají často i zjevně vymyšlený název a v mapách jsou obvykle zařazena delší dobu.

Vkládání těchto falešných ulic a míst má na první pohled bizarní, ale nakonec poměrně logický důvod: společnost používá vymyšlené adresy jako ochranu proti neoprávněnému kopírování, něco jako vodoznak. Pokud by jakákoliv externí mapová služba zkopírovala části Map Google a udělala tu chybu, že by do nich zahrnula falešné ulice, Google by mohl snadno dokázat, že služba kopírovala nelegálně.

Mapy Google: Chyby slouží jako ochrana proti kopírování

pexels-pixabay-38271-1

Mapy Google obsahují velké množství vymyšlených názvů ulic a míst, které slouží jako ochrana proti kopírování. Zdroj: Pixabay

Ti, kteří se nyní bojí, že je Mapy Google na příští dovolené v Itálii zavedou na neexistující silnice, mohou být klidní: Falešné silnice jsou obvykle jen malé venkovské uličky a slepé ulice. Složitější by bylo, kdyby vás Google poslal na neexistující místo: Objevují se také zvěsti, že Google do svých mapových služeb občas přidává města duchů.

Tento postup není jako ochrana proti kopírování žádnou novinkou: neexistující jména/osoby se často vkládají i do větších databází osob, aby se zabránilo krádeži dat. Takováto opatření na ochranu proti kopírování mají pro Google velký význam: koneckonců se společností se také nikdo nedělí o náklady vynaložené například na získání potřebných HD snímků pro Google Street View.

Ne všechny chyby jsou úmyslné

640px-view-from-preikestolen

Skalní blok Preikestolen, jehož nechtěné nesprávné umístění v Mapách Google zapříčinilo zaplavení neznámé norské vesničky turisty. Autor: Natipi113 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Pokud pomineme záměrně nesprávné informace, jsou Mapy Google ve skutečnosti poměrně přesnou mapovou službou, která velmi podrobně zobrazuje polohu ulic, budov a krajiny. Ani Mapy Google však nejsou bez chyb; pozorní uživatelé často objeví tu či onu chybu, která má někdy kuriózní důsledky. Například malou norskou vesnici Fossmork zaplavili před několika lety turisté, protože Google Maps nesprávně uvedly polohu známé památky Preikestolen.

Slavná 600 metrů vysoká plošina, na kterou návštěvníci míří kvůli fantastickému výhledu na okolní fjordy, se vůbec nenachází ve Fossmorku, ale asi o 30 kilometrů dále.

Zdroj: Business Insider, Mapy Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme