Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zákaz telefonů pro mladistvé? Britským návrhem by se mohla inspirovat Evropská unie

Jakub Fišer 10.04.2023

Mobilní telefon je zřejmě jedním z nejosobnějších druhů elektroniky, které používáme. Smartphone s plným přístupem k internetu dnes od rodičů dostávají děti prakticky již v mateřské škole. Britskému sdružení pro rodinu se to však ani trochu nelíbí.

Kapitoly článku

Zákaz telefonů v Británii

Ve Velké Británii vzniká nevole vůči tomu, aby děti používaly smartphony s přístupem k internetu. Rodičovské sdružení UsforThem tvrdí, že návykové aplikace způsobují u dětí roztěkanost, sociální fobie a deprese.

Katharine Birbalsinghová, novozélandská reformistka a vyznavačka alternativních směrů ve vzdělávání dětí tvrdí, že zákaz používání smartphonů pro děti a mladistvé do 16 let je úplná nutnost, bez které se do budoucna neobejdeme.

„Mladším 16 let zakazujeme kdeco: sex, cigarety, alkohol, řízení, dokonce i některé filmy. Tak proč ne telefony?“ dodala Birbalsinghová. K zákazu se přidávají i další významné osobnosti britské společnosti, třeba herečka Sophie Winklemanová, kterou můžete znát ze seriálu Červený trpaslík nebo Peep Show.

Winklemanová tvrdí, že internet a mobilní telefony jsou návykové i pro dospělé osoby. Pro děti je tedy riziko ještě větší a mělo by se mu předcházet.

Co na to vědci?

Co se zprvu jeví jako výkřiky z Británie může být založeno na reálném návrhu, který by se brzy mohl dostat i na projednávací stůl Evropské komise. Mobilní telefony totiž skutečně disponují jistým rizikem, na které by se společnost měla připravit.

Používání telefonu může mít neblahé účinky na tělo. Bolest obratlů kvůli ohnutému krku a bolest očí z civění do displeje je jen kapkou v moři. Vědci se přou hlavně o dopadech na psychiku nejen dětí, ale i dospělých lidí.

Na vině jsou hlavně sociální sítě, které způsobují v lidech FOMO (strach z toho, že něco zmeškáte) a nutí nás porovnávat se s ostatními. Mentálně labilnější jedinci jednoduše podlehnou pocitu, že se všichni mají výrazně lépe než oni. Vyobrazená realita na sociálních sítích přitom často skutečnou realitu ani nepřipomíná.

Zdroj: UsforThem, The Sun


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme