Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Základní desky Asus s novým čipsetem Intel X79 Express

redakce 03.11.2011

Společnost Asus představila základní desky s čipovou sadou Intel X79 Express osazené paticí LGA 2011. Jedná se o desky modelových řad P9X79, TUF a ROG Rampage IV Extreme. Všechny uvedené desky jsou mimo jiné připraveny na PCI Express 3.0.

Základní desky P9X79
Tato řada základních desek je určena uživatelům PC, kteří potřebují nejen vysoký výkon ale také velkou flexibilitu při ladění systému. Tyto modely disponují novou generací architektury Dual Intelligent Processors 3, jejíž součástí jsou rovněž moduly pro regulaci digitálního napájení (VRM) procesoru a DRAM, označované jako New DIGI+ Power Control. Rychlé snímání a odezva jdou ruku v ruce s vyladěným výkonem a stabilním napětím Vcore, což zaručuje co největší efektivitu i výkon. Možnost nastavovat napětí přes intuitivní uživatelské rozhraní usnadňuje přetaktování a zvyšuje jeho potenciál při jakémkoli použití. Další novinkou je funkce Asus SSD Caching, která využívá vysoké rychlosti technologie SSD k inteligentnímu zrychlení často prováděných úloh i celého operačního systému.

Asus také vytvořil grafické rozhraní systému UEFI BIOS, které je oproti obvyklým systémům BIOS doplněno ikonami, a lze jej intuitivně ovládat myší. Připraveno je také několik speciálních horkých kláves: F12 pro vytvoření zálohy systému BIOS a F3 pro přehledné zobrazení informací o systému. V případě, že dojde k problémům s pamětí nebo během procesu POST, s jejich vyřešením pomůže funkce Asus DRAM Serial Presence Detect. Funkce USB BIOS Flashback zase dokáže snadno flashovat systém BIOS z libovolného USB zařízení jediným stiskem tlačítka. Všechny tyto funkce jsou navíc dostupné v pohotovostním režimu. Opomenuty nezůstaly ani technologie pro rychlé a pohodlné připojení přes Bluetooth a Wi-Fi bez potřeby dalších adaptérů. Díky technologii BT GO 3.0!, budou vaše bezdrátová zařízení okamžitě dostupná.

TUF SABERTOOTH X79 – spolehlivý výkon a precizní chlazení
Odolné základní desky TUF, testované pro použití v serverech, si účinným chlazením a stabilitou velmi rychle získaly dobrou reputaci. Stejně je tomu u modelů s čipovou sadou Intel X79 Express. Tyto základní desky se perfektně hodí ke komerčnímu využití v nepřetržitém provozu nebo do náročných aplikací. Jsou vybaveny novou generací technologie TUF Thermal Armor, která nyní kvůli dosažení přesnějšího proudění vzduchu využívá dva ventilátory. Účinný rozptyl tepla a izolace jsou zárukou nižších teplot, a tím pádem vyšší spolehlivosti a stability. Technologii Thermal Radar tvoří 12 integrovaných čidel, která zjišťují teploty na celé desce. Na základě zjištěných hodnot pak lze ručně nebo automaticky upravit rychlosti ventilátorů a tím optimalizovat chlazení. Stejně jako řada P9X79, i TUF SABERTOOTH X79 nabízí funkci New DIGI+ Power Control, která se stará o přesnější napájení CPU a DRAM a následně stabilitu a spolehlivost desky.

ROG Rampage IV Extreme – pro útoky na světové rekordy v přetaktování
Posledním představeným modelem je deska z edice Republic of Gamers (ROG) - ROG Rampage IV Extreme. Tato základní deska představuje dokonalou platformu pro přetaktování a hráčům a overclockerům nabídne celou řadu technologií. Nová patice s označením X-Socket uživatelům umožňuje přenést chladiče LGA 1366 a systém chlazení LN2 ze starších systémů na nové desky LGA 2011 a dosáhnout tak efektivního chlazení, na které jsou zvyklí, a to bez dalších investic. Technologie OC Key pracuje s DVI portem jakékoli připojené grafické karty a na displeji v reálném čase zobrazuje důležité statistiky a parametry systému. Uživatelé tak zjistí potřebná data bez připojení externího monitoru nebo notebooku, a jejich změnou mohou systém okamžitě přetaktovat. OC Key funguje nezávisle na systémových zdrojích.

Technologie Subzero Sense přesně měří teplotu v systémech chlazení LN2. Teplota těchto systémů dosahuje až -193 °C. S informacemi o teplotě mohou uživatelé zabývající se přetaktováním a úpravami systémů nakopnout výkon svých PC s kapalinovým chlazením. Pro největší nadšence, kteří se zabývají vytvářením vlastních systémů, je určena technologie VGA Hotwire, s níž mohou detailně upravovat napájení grafické karty z celé řady rozhraní Asus, a to včetně OC Key, Turbo V EVO nebo UEFI BIOS.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud