Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zamyšlení: Aktualizace Windows 1809, Never ending Story

redakce 27.10.2018

Když se někomu nedaří, tak se prostě nedaří. Snad žádná aktualizace Windows 10 nevzbudila tolik rozruchu jako ta, nesoucí název 1809…

Vzhledem k tomu, že Windows 10 jsou stěžejním produktem pro spoustu uživatelů, věnujeme se opět tomuto tématu. Objevily se totiž další nedokonalosti, které této aktualizaci dávají přezdívku „Totálně nepovedená“.

Podívejme se na celý problém trochu šířeji, než dojdeme k dalším překvapením. Včera uplynulo osm let od doby, co Microsoft uvedl na trh naprosto nepovedenou verzi Windows 8. Ty sice přišly s dlaždicemi a s novými nápady, ovšem trh přijal tuto inovaci velmi vlažně, jako jeden z rozhodujících momentů tu totiž byla absolutní neexistence aplikací napsaných právě pro Windows 8. A i když se snažily i české firmy dodat programy, které se tvářily „osmičkově“, bylo to málo. Microsoft Store totiž zel prázdnotou a aplikace zde prezentované byly spíše k smíchu než k užitku. A tak Microsoft přehodnotil svoji strategii a ve verzi 8.1 poněkud uvolnil na žádosti uživatelů jejich vzhled, který umožnil přizpůsobit plochu tomu, na co byli zvyklí z Windows 7. Vrátil jim tlačítko Start.

Posléze se objevily Windows 10 jako řešení problému s tím, že jejich název se už měnit nebude a po vzoru Applu budou prováděny jen aktualizace, které umožní aplikovat do operačního systému novinky, které by zaručily atraktivnost a odpovídaly požadavkům doby. A samozřejmě, odstranily nedokonalosti nebo dokonce bugy. A docela se to i dařilo, cíl Microsoftu, totiž Windows 10 v miliardě zařízení, se ale nepovedl, a tak dnes tento systém používá na 800 milionů uživatelů.

Častými kritiky Windows jsou nejen uživatelé Windows 10 samotní, ale především uživatelé Applu a linuxová komunita. Kdo nervově nevydržel, přešel k Applu, a linuxová komunita stále roste. Apple komentovat nehodlám, ale vzpomenu si na dobu, kdy jsme v Chipu sháněli někoho, kdo by dokázal odkrýt tajemno Linuxu a poradit, jak nasadit jiný systém než ten od Microsoftu. Byly to desítky ba stovky e-mailů kritikům Windows, zda by se jejich autoři nechtěli podílet na seriálů článků, které by přiblížily Linux ostatním lidem a umožnily by nabídnout alternativu tomu, komu se Windows nelíbí. A věřte nebo ne, bylo to takové typické „čecháčství“. Schováni za keřem metli dlažební kostku a zase se schovali. Nikdo z těch, kteří v Linuxu tehdy pracovali (hovořím o věku Windows XP), nebyli ochotni se na takovém seriálu podílet. Ani jeden z oslovených kritiků Windows tehdy nenašel čas ani odvahu odpovědět. Při rozhovorech s linuxovou komunitou na odborných konferencích jsem tehdy nabyl dojmu, že celé je to o tom, že „My jsme se to naučili sami, tak ať ti ostatní se učí taky.“

Nechávám to bez komentáře.

Nikdy jsem nebyl horlivým zastáncem Microsoftu, i když jsem uznával lidi, co v něm pracovali. Obdivoval jsem Billa Gatese i Steva Balmera za to, že se pustili na cestu tvorby operačního systému pro masy, kdy – v počátcích – především výrobci her obcházeli služby BIOSu a služby operačního systému a díky tomu byla spousta softwaru použitelná pouze pro jeden typ stroje s určitým motherboardem a určitým hardwarem. Tato situace se však během času hodně zlepšila, ale Microsoft to byl, kdo dal počítače masám. Znovu opakuji. Nenašel se nikdo, kdo by testoval své verze na tisících počítačů v sídle firmy, v Redmondu, kdo by trpělivě opravoval chyby a tak dále. Apple si na svém počítači používal pouze svůj systém, který vždy fungoval. A nikomu ho nedal. Ano, vše bylo jen jeho, Microsoft dělal systémy pro snad desetitisíce až miliony výrobců čehokoli. A i když někdy špatně napsaný firmware třeba zvukové karty nemohl ovlivnit, hejno nadávek vždy skončilo na hlavě Microsoftu.

A když zlí jazykové tvrdí, že Microsoft už nežije operačními systémy, a že Windows je spíše těžkou koulí u jeho nohy, protože ho živí Microsoft Azure, tedy cloud, a hry, což jsou dvě nejúspěšnější divize za poslední čtvrtletí – jen tak mimochodem –, nevěřím tomu, že by ho Windows 10 přestaly bavit tak, aby schválně dělal chyby a odradil lidi od používání Windows. I mistr tesař se kolikrát utne a když se nedaří, tak se prostě nedaří. A čím víc chcete, aby to bylo lepší, o to je to horší. Jistě to znáte ze svého života.

Neříkám, že chyby v nejnovějším upgrade Windows 10 jsou postaveny na lidových rčeních, ale prostě se nezadařilo. Ale bude to zase lepší. Ale pořád budou lidé, co budou jen kritizovat, metnou dlažební kostku a zase zmizí v křoví nebo v davu nebo v nekonečných dálavách internetu.

Microsoft přichystal opravy pro některé bugy, se kterými jsme vás už seznámili, ale stále tu visí Damoklův meč v podobě toho, že se Windows po instalaci upgradu 1809 dostanou do smrtelné obrazovky a už se nepodaří je nikdy rozjet. To ostatně teď nejvíce hrozí stále uživatelům výrobků HP – ale tady doufám, že HPE i Microsoft jsou natolik velké firmy s takovým množstvím uživatelů, že se spolu domluví a možné je, že se dočkáme třeba speciálního upgradu 1809 HP Edition.

Vám ostatním v tento okamžik nemohu poradit, zda instalaci pustit nebo ne. Nejnovější objevená chyba totiž informuje o tom, že vestavěný rozbalovač komprimovaných souborů ZIP nepracuje správně. Že totiž, pokud rozbalujete soubory do adresáře, kde jsou soubory s tím samým názvem, jaký je v archivu, jsou přepsány bez informace o tom, že se soubor přepíše – a on se přepíše. Objevil jsem ale na diskuzních fórech po celém světě i názor, že je to vlastně dobře – což je BTW i můj názor. Proč bych se měl zdržovat nekonečným odpovídáním na dotazy, jestli ano nebo ne, zda soubor přepsat nebo ne? Prostě si musím dávat pozor a pokud takový soubor nechtěně přepíšu, jsem pitomec a příště si dám pozor. A k obnově použiju aplikaci Recuva, o které jsem psal minule na toto téma.

Takže, zatím nic moc nového, pokud vám aktualizace projela, jako mně, tak třeba na mém Aceru se mi, co chvíli, mění hlasitost. Video začne bez zvuku a třeba po minutě najednou zvuk naskočí. Je to sice ke zbláznění, ale věřím, že příští nebo přespříští úterý, kdy docházejí aktualizace Windows 10, se to zase spraví.

Co bychom si totiž bez Windows počali? Jen tak mezi námi, Google taky dokáže překvapit ve svém systému Android. Takže ono je to vlastně jedno.

A pokud byste chtěli jít jinou cestou než s Windows, pak bych doporučil počítače závislé jen na cloudu a internetovém prohlížeči, tak zvané Chromebooky.

Nakonec tedy otázka: instalovat aktualizaci 1809 nebo ne? Zatím bych ještě chvíli počkal. Myslím si totiž, že Microsoft, pokud v něm zbyla trochu soudnosti a lidskosti, nakonec tenhle upgrade stáhne a vyšle na trh jiný. Kdo má ostatně pořád ty kritiky poslouchat, že?

Sledujeme situaci i nadále.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme