Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zbytečně utrácené peníze? To určitě nechcete – proto pozor na tyto androidové aplikace

Jiří Palyza 11.05.2023

Na stahovací platformě Google Play se opět objevily aplikace, které obsahují malware. Pokud je máte na svém smartphonu, je nanejvýš vhodné je co nejryhleji odstranit.

Kapitoly článku

Bezpečnostní experti opět odhalili v Obchodě Play řadu aplikací, které obsahují nebezpečný malware. Jde o tituly, které uživatele přihlašují k drahému předplatnému.

Malware, který obsahují, se nazývá Fleckpe a skrývá se především v programech pro úpravu obrázků, slibujících "efekty zkrášlení". Zvlášť nebezpečné je, že po instalaci škodlivého kódu na zařízení oběti se osobní údaje uživatele dostávají rovnou do rukou kybernetických zločinců.

S těmito údaji pak prostřednictvím prohlížeče objednávají placené služby, a to skrytě aniž by si toho všiml uživatel. Infikované aplikace lze přitom zcela normálně používat i nadále.

Aplikace pro Android vás přihlásí k drahému předplatnému: tyto byste měli smazat

fleckpemalware

Nejnověji objevené aplikace se škodlivým malwarem Fleckpe jsou ze skupin zkrášlovačů obrázků, prémiových tapet a knihoven fotek. | Zdroj: Bleeping Computer

Když si po nějaké době prohlédnete výpis z bankovního účtu, bývá už obvykle pozdě. Zatímco kybernetiční podvodníci dostávají za odběr předplatného na váš účet provizi, náklady jsou v plné výši vaše. Google po upozornění mezitím dotčené aplikace z platformy Google Play odstranil, ale v mnoha zařízeních jsou pravděpodobně stále instalovány.

Bezpečnostní experti detekovali celkem jedenáct aplikací, které jsou malwarem Fleckpe kontaminované. Kromě zkrášlovacích aplikací jde také o prémiové tapety a knihovny fotografií:

– com.impressionism.prozs.app
– com.picture.pictureframe
– com.beauty.slimming.pro
– com.beauty.camera.plus.photoeditor
– com.microclip.vodeoeditor
– com.gif.camera.editor
– com.apps.camera.photos
– com.toolbox.photoeditor
– com.hd.h4ks.wallpaper
– com.draw.graffiti
– com.urox.opixe.nightcamreapro

Předplatitelské trojské koně sice nejsou tolik nebezpečné, jako spyware nebo malware pro krádeže dat. I tak ale mohou způsobit neoprávněné stahování poplatků, shromažďovat citlivé informace o uživateli infikovaného zařízení a potenciálně sloužit jako vstupní body pro infiltraci mnohem závažnějšího malwaru.

Jako ochrana před těmito hrozbami se uživatelům Androidu doporučuje stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů a od důvěryhodných vývojářů. Při instalaci také věnovat maximální pozornost požadovaným oprávněním.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud