Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zemřel fenomenální hacker, Kevin Mitnick: nejhledanější počítačový škůdce své doby se dožil 59 let

Jiří Palyza 21.07.2023

Byl to nejhledanější kybernetický zločinec, později bezpečnostní konzultant, který pomáhal firmám s počítačovým zabezpečením. Po dvouletém pátrání FBI v devadesátých letech strávil pět let ve vězení.

Kevin Mitnick podlehl rakovině slinivky, se kterou bojoval čtrnáct měsíců. Zemřel v neděli, 16. července.

V 90. letech se Mitnick proslavil průniky do vládních webových stránek a firemních sítí, včetně společnosti Pacific Bell. Kradl firemní data včetně informací o kreditních kartách.

Podílel se na krádežích velkého množství čísel kreditních karet a datových souborů. Nabourával se do mobilních sítí a poškozoval podnikové, vládní a univerzitní počítačové systémy.

Vyšetřovateli byl označen jako celosvětově nejhledanější počítačový hacker. Po dvouletém pátrání FBI byl v roce 1995 zatčen. K počítačovým a síťovým podvodům se přiznal. Experti byli přesvědčeni, že měl přístup k obchodním tajemstvím firem v hodnotě několika milionů USD.

Ve svých pamětech "Ghost in the Wires" z roku 2011 zneužívání informací za účelem finančního zisku a jejich krádeže popřel. Komentoval to slovy: "Každý, kdo rád hraje šachy, ví, že stačí porazit soupeře. Nemusíte vyplenit jeho království nebo se zmocnit jeho majetku, aby to stálo za to," napsal.

Po propuštění z vězení se Mitnick stal "white hat" hackerem, spisovatelem a řečníkem.

V roce 2003 založil společnost Mitnick Security Consulting, která poskytovala poradenství v oblasti kybernetické bezpečnosti společnostem z žebříčku Fortune 500 a vládním agenturám.

V roce 2011 se stal "šéf-hackerem" a spoluvlastníkem společnosti KnowBe4, která nabízí školení o bezpečnosti a ochraně proti phishingu.

Zdroj: BBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud