Přejít k hlavnímu obsahu

Zkušený profík, nebo mladý švihák?

Michal Bareš 24.06.2019

Nad repasovanými notebooky se nevyplatí ohrnovat nos. Podíváme, co nabízí a jak obstojí v moderní konkurenci.

Základní nový notebook dnes pořídíte už za 10 až 12 000 Kč a i mezi přenosnými počítači takovéto cenové třídy lze vybrat zajímavý stroj, i tak však musíte počítat s řadou omezení v podobě pomalejšího CPU, ńedostatečné portové nabídky, méně přesné klávesnice a nepříliš odolného těla. Za 15 až 20 000 Kč už seženete lepší notebook s výkonným procesorem, 8 GB RAM a 256GB SSD diskem. I v tomto případě ale bude mít šasi vyrobené z levnějších materiálů. Prémiový ultrapřenosný notebook s kvalitním tělem pak začíná s cenou nad 25 000 Kč.

Rozhodnete-li se pro nákup repasovaného notebooku, můžete už za cenu okolo 6 000 Kč sehnat pár let starý špičkový model s vynikajícím a odolným šasi, který bude při troše opatrnosti spolehlivě sloužit ještě dalších pět let. Notebooky, které se prodávají jako repasované, totiž většinou sloužily v nějaké velké firmě, která každých pár let obnovuje flotilu notebooků a starší stroje prodává zpět výrobci nebo prodejci, u kterého je koupila. Ti je pak vyčistí, zkontrolují, opraví drobné závady a nalepí nové štítky. Výsledkem je většinou notebook, který vypadá jako nový. Téměř vždy se jedná o korporátní profesionální modely, vyrobené s ohledem na vysokou odolnost a dlouhou životnost.

Pro účely článku, který najdete v Chipu 7/2019, jsme si půjčili notebooky Lenovo ThinkPad T430s a HP ZBook 15 G2, které jsme podrobili stejným testům jako moderní přenosné počítače.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud