Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Značkové domény jsou oficiálně tady

redakce 23.06.2011

ICANN na svém zasedání v Singapuru schválila dlouho očekávané zavedení zcela nových domén nejvyšší úrovně. Tato TLD nově mohou mít podobu konkrétní společnosti.

Na spadnutí tak jsou například domény .volvo nebo .google. Ovšem získat podobnou doménu nebude vůbec jednoduché, je třeba splnit určité podmínky a současně byste neměli mít hluboko do kapsy. V první řadě musíte totiž prokázat, že jste tradiční institucí, společností nebo organizací s dobrým jménem. A navíc musíte zaplatit poplatek ve výši 185 tisíc amerických dolarů, což jsou v přepočtu více než tři miliony korun. Kdo bude ochotný tolik peněz zaplatit? Má tato suma sloužit jako ochrana?

Díky této sumě je zajištěno, že se internet nezačne plnit doménami typu .novak – leda by se všichni Nováci spojili do tradiční organizace a na poplatek se složili. Společnosti mohou oficiálně začít podávat žádosti v období od 12. ledna 2012.

Další otázkou zůstává, jak na tento nový typ domén zareagují sami uživatelé. Ti jsou totiž doposud zvyklí na konci webových adres uvádět dvou či třípísmennou příponu, zatímco nyní by měli vypisovat daleko delší texty. Na druhé straně dává taková doména vzniknout zajímavým slovním hříčkám. No jen si to představte: objednávkový formulář by mohl být k dispozici na doméně chci.ignum, nabídka možností hostingu pak třeba na hosting.ignum a tak dále.

Zasedání organizace ICANN se na zavedení této revoluce usnesla téměř jednomyslně: pro návrh hlasoval třináct přítomných delegátů, jeden byl proti a dva se hlasování zdrželo.

Zdroj: ICANN a www.svet-hostingu.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud