Poruchy mobilů: jak je řešit snadno a bez zbytečných nákladů
Ať se nám to líbí či nikoliv, čas od času dochází u mobilů k poruchám a potížím. A to i přesto, že současné modely používají nejmodernější technologie a většina uživatelů zachází se svým zařízením opatrně.
Není ale třeba se obávat: pokud nejde o závažnější poškození, například prasklý displej a následkem toho chybné zobrazení či dotykové ovládání, většinu problémů lze snadno odstranit bez vysokých nákladů nebo nutnosti nákupu nového zařízení.
1. Baterie se vybíjí příliš rychle
Je docela otravné, když se už odpoledne rozsvítí ukazatel stavu nabití baterie červenou barvou. Nemusí to ale hned znamenat, že je akumulátor vadný či na konci své životnosti a je nutné jej vyměnit. Mnoho příčin rychlého vybíjení můžete odstranit sami.
Pokud například nepoužíváte polohové služby, je dobré je vypnout. To samé platí i pro Wi-Fi, případně mobilní data. Nemusíte-li být zrovna online, vyplatí se i tyto síťové služby deaktivovat. Ušetříte tím významnou část kapacity baterie a mobil vám vydrží déle.
Totéž platí pro aplikace, běžící na pozadí: jsou opravdu nutné? Pokud nikoliv, je lepší je uzavřít. K největším žroutům kapacity baterie ale patří displej. I mírné snížení jasu pomůže významně ušetřit energii. Nastavte si automatické přizpůsobení okolním světelným podmínkám, případně ručně snižte jeho intenzitu. Baterie se vám odvděčí delší výdrží.
2. Smartphone pracuje zřetelně pomaleji
Je velmi nepříjemné, když jsou odezvy mobilu pomalé, aplikace reagují líně, se zpožděním a na všechno musíte čekat. Často ale lze svižnost smartphonu rychle navrátit zpět. Může to být tím, že zařízení jednoduše nestíhá, protože je spuštěno zbytečně mnoho aplikací, kde každá z nich si nárokuje své prostředky. Stačí jednoduše zavřít aplikace, které zrovna nepotřebujete, hned se uvolní paměť a telefon bude opět svižnější.
Může být také užitečné pravidelně mazat dočasnou paměť. Časem se v ní nashromáždí megabajty dat, které ji zbytečně blokují. Myslete i na aktualizace: a to jak mobilního systému, tak i aplikací. Kromě vylepšení a oprav chyb také často obsahují vylepšení výkonu.
Pokud jsou tato opatření neúspěšná a stále máte pocit, že se mobil výrazně zpomalil, může pomoci provedení antivirové kontroly. Do paměti se mohl usadit nějaký malware, který na pozadí provádí záškodnickou činnost.
A nad tímto tipem se prosím nerozzlobte. Je míněn upřímně a s plnou vážnosti: zkoušeli jste to vypnout a zase zapnout? Občas pomůže obyčejný restart zařízení. Opět to nejvíce souvisí s pamětí, která může být zavšivena zbytečně běžícími procesy. Ty se restartem ukončí a zařízení opět bude moci volně dýchat.
3. Mobilní telefon se už nechce nabíjet
Ani v tomto případě nemusí být řešení příliš drahé. Jednoduše může jít o poruchu nabíjecího kabelu, což není nic výjimečného. Přeci jen je dobré myslet na to, jak miniaturní jsou styčné plochy konektoru, který připojujeme k mobilu. Někdy je až s podivem, kolik opětovných připojení a odpojení vydrží. Kabel ale lze snadno zakoupit nový.
Pokud budete pořizovat i nový nabíjecí adaptér, opatrně s výběrem kompatibilního typu. Neměl by mít výrazně vyšší výkon, než váš stávající. V opačném případě by mohlo dojít k výraznému zahřívání akumulátoru při nabíjení, a tím zkrácení životnosti. V extrémních případech by akumulátor mohl i zahořet.
Než si ale nový kabel či adaptér zakoupíte, zkuste stávající, se kterým už nabíjení telefonu nefunguje, vyzkoušet na jiném kompatibilním zařízení. Tak se ujistíte, že je skutečně chyba v kabelu nebo adaptéru. Je totiž také možné, že příčinou výpadků nabíjení může být špatný kontakt konektoru. A to například koncovky kabelu, anebo zdířky telefonu, kde svou roli mohou sehrát různé nečistoty.
Zdířku lze snadno vyčistit starým suchým zubním kartáčkem, nebo třeba stlačeným vzduchem. Ten lze běžně zakoupit v plechovce jako například deodorant. Používá se také pro čištění nečistot z klávesnic anebo větráků chlazení.
4. Smartphone se příliš zahřívá anebo je dokonce nezvykle horký
Pokud se vám zdá, že je zařízení nezvykle horké při běžných okolních teplotách, může to být způsobeno provozem náročných aplikací nebo her. Ty mohou příliš zatěžovat procesor.
Příčinou také může být ochranný kryt těla smartphonu, který brání odvodu tepla. Chcete-li ověřit tento předpoklad, stačí mobilní telefon z krytu vyjmout a sledovat, zda se teplota ustálí na přijatelnější úrovni.
5. Wi-Fi nebo Bluetooth nefungují správně
Pokud uvedené konektivity neustále vypadávají nebo snad nefungují vůbec, často pomůže jednoduchý restart smartphonu. Pokud se nic nezmění, zkuste restartovat zařízení, ke kterému smartphone připojujete. Problém může být i v něm.
Dalším krokem je resetování nastavení sítě a ve výjimečných případech může být příčinou softwarová chyba. V takovém případě je dobré aktualizovat operační systém. Nejnovější verze totiž podobné chyby často opravují.